Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?
09.05.2019
276
A+
A-

Bankalardan kredi ve kredi kartı hizmeti alanların sıklıkla düşmüş oldukları istenmeyen durumlardan birisi de, borçların ödenmesine imkan olunmamasıdır. Bu durumda olanların en fazla sordukları sorular arasındaki banka borcu ödenmezse ne olur? Başlıklı bu yazımızda, bu süreçte olabilecekleri sizler için anlattık.

Banka Kredisi Nedir?

Banka kredisi ihtiyaç duymanız üzere nakit ihtiyacınızı karşılamak amacıyla bankalardan alınan kredilerdir. Bu kredilerin, bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Ev alımı için konut kredisi, günlük veya olağan durumlarınız için alabileceğiniz ihtiyaç kredisi ve araç alımların da gereksinim duymanız durumunda kullanabileceğinizi taşıt kredisi çeşitleri vardır. İhtiyaç kredisi de kendi içerisinde alt dalları vardır. Örnek vermek gerekir ise tatil kredisi, bayram kredisi ve eğitim kredisi vb. kredi grupları vardır. Tüm bu kredi türlerinin şartları ve faiz oranları değişmektedir.

Bu sebeple çekmek istediğiniz kredinin hangi türden çekmeniz gerektiğini kararlaştırmanız gereklidir. Ancak buna karar vermeden önce gerekli ön araştırmayı yapmanız çok önemlidir. Çünkü bankalar ihtiyaç kredilerinde de kampanyalar yaparak daha uygun şartlar altında kredi vermektedirler. Bir diğer önemli husus ise bankalar arasında da faiz oranlarının değişiyor olmasıdır. Çünkü tüm bankaların aynı faiz oranı ile işlem yapmalarını beklemek biraz hayalperestlik olur. Bankalar da kendi araların da rekabette olduklarını unutmayalım.

Kredileri kullanabilmeniz için gelirinizin çekmek istediğiniz kredi tutarının taksit miktarının çok üstünde aylık geliriniz olması gereklidir. Başvuru yaparken diğer en büyük etken ise sizin kredi notunuzdur. Kredi notu düşük olan hiç kimseye kredi kullandırılmaz. Eğer kredi notunuz çokta kötü değilse kefil göstermek durumunda da kullanabilirsiniz.

Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı günümüzde çok popüler olmuş bir alışveriş de kullanılan araçtır. Nakit para yerine geçerli olan kredi kartı ile harcamalar yapabilmektesinizdir. Günümüzde nakit para kullanımı çok düşmüştür. Kredi kartının kullanılması yaygınlaşmasından dolayı. Kredi kartının birçok özelliği vardır nakit harcamaya kıyasla. Kredi kartları yaptığınız harcamalara para puan vermektedir.

Özellikle kampanyaya katılma durumunuz da yaptığınız harcamadan alınan para puanlar çok daha fazladır. Bir diğer önemli nokta ise taksitlendirme durumudur. Çünkü yüklü miktarda bir alışveriş yaptığınızı var sayarsak eğer tüm ücreti o an ödemeniz istenmekte nakit para ile öderseniz. Ancak kredi kartı ile ödeme yapmanız durumun da 24 aya kadar taksit yapma imkanınız vardır. Bu taksit avantajı yaptığınız harcamayı 24 aya yararak size ödeme de büyük ölçüde kolaylık sağlayacaktır.

Tüm bu sebeplerden dolayı kredi kartı kullanımı tüm dünya da ve ülkemiz de hızla artmaktadır, kredi kartı kullanımı. Hatta bir kişi de birden fazla kredi kartı da bulunmaktadır.

Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Asıl konumuz olan banka borcu ödenmezse ne olur? Sorusunun cevabına gelecek olursak, banka borcu ödenmezse olacaklar hakkında şu bilgilere yer verebiliriz. Sorunun cevabını verirken, kredi ve kredi kartları olarak ayrı değerlendirmiş olsak da, süreç esasen aynı şekillerde işlemektedir.

Kredi Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Borcunuzu ödememe durumunu öncelikle kredi borcunuzu ödemediğiniz durumda ne olacağı ile başlayalım. Kredinizi kullandınız ancak taksitlerini ödeyemediğiniz durum da ilk bir ay ödememeniz durumun da bir aylık faizi eklenerek ikinci taksit ile ödeme yapmanız istenecektir. Ancak mali durumunuz bu ödemelere el vermiyorsa eğer ilk olarak bakma sizi dosya takibi yapan avukatlara yönlendirecektir.

  • Avukat aşamasına geçildikten sonra da sizinle iletişime geçecekler ve yapılandırma önerisinde bulunacaklardır. Ancak hiçbir şekilde ödemeyeceğinizi belirttiğiniz durum da haciz işlemi başlatmak için icra mahkemelerine başvurularak hakkınız da icra işlemi başlatılacaktır. Tabi ki bu tüm süreç boyunca sizin kredi borcunuzun faizi işlemeye devam edecektir. Evinize gelen icra ekibi evinizde ki eşyaları icra edebilirler ya da eşyaların notları alınarak eşyalar alınmaz ancak hiçbir şekil de eşyalarınızı evden başka bir yere taşıyamazsınız çünkü ağır bir yaptırımı bulunmaktadır.

Çalışıyor iseniz banka çalıştığınız firma ile iletişime geçerek maaşınızın belirli bir bölümü haczedilmesi istenir. Ya da bankalar da var ise paranız bu paralara da el konulur ve hiç bir şekilde işlem yapamazsınız. Tüm bu süreçlere kadar uzayan kredi borcunuzdan dolayı artık size hiçbir bankadan 5 ile 10 yıl arasında süre ile hiçbir kredi kartı alımı veya kredi çekimi yapamazsınız.

Kredi Kartı Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartınızı ödemediğiniz 3 ay durumun da kartınız blok konulur. Kredi kartınızı kullanamazsınız. Banka size ulaşarak kredi kartı borcunuzu yapılandırabileceğiniz teklifinde bulunacaktır ancak siz bu yapılandırma teklifini de kabul etmemeniz durumun da avukat birimine yönlendirilir borç takibiniz.

Bu avukat birimin de ise yine sizinle iletişime geçilerek yapılandırma veya farklı seçeneklerde ödeme imkanı sağlamaya çalışacaklardır. Eğer yine bu teklifleri kabul etmeme durumun da mahkemelere başvuru da bulunarak hakkınız da icra takibi başlatacaklardır. Adresinize gelecek olan icra müdürlüğü personeli eşyalarınızı haciz edeceklerdir. Aynı zaman da bankalar da varsa eğer paranız bu paralara da el konulacaktır. Çalışıyor iseniz çalıştığınız firmaya yazı göndererek maaşınızın bir kısmına da haciz konulacaktır. Tüm bu süreç boyunca mahkeme masrafları, avukat masrafları ve borcunuzun tamamını ödeyeceğiniz güne kadar banka faizi işlemeye devam edecektir.

Tabi bu süreçlere kadar uzayan kredi kartı borcunuzdan dolayı artık size hiçbir bankadan 5 ile 10 yıl arasında süre ile hiçbir kredi kartı alımı veya kredi çekimi yapamazsınız.

Banka borcu ödenmezse ne olur? Sorusuna, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Ve kredi borcu ödenmezse ne olur? Şeklinde ayrı ayrı cevaplar verdik. Her ne kadar benzer sonuçlar ortaya çıksa da, sürecin işleyişi biraz daha farklılık göstermektedir.

İŞİNİZE YARAYACAK BİLGİ: Eğer ki banka borcunuz nedeniyle kredi siciliniz bozulmuşsa, kredi sicil affı hakkında bilgiler edinerek kredi sicilinizi temizlemek için kredi notu sistemine olumlu sinyaller gönderebilirsiniz.

Konuyla ilgili merak ettiklerinizi ya da kendi yaşadıklarınızı yorum bölümünden ileterek, diğer ziyaretçilerimizin istifadesine sunabilir ve sizde daha fazla bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.