Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar ( ÖNEMLİ BİLGİLER!!!)

Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar ( ÖNEMLİ BİLGİLER!!!)
21.03.2019
2.699
A+
A-

Genellikle bankalar müşterilerin isteklerine olumlu yanıt vererek onlara daha iyi hizmet vermek amacıyla çeşitli kampanyalar düzenleyerek hizmet verme amacı güderler. Bu kampanyaları genel olarak müşterilerin isteklerine göre hazırlamaya çalışsalar bile bankalar kendilerine katı özgü kurulların dışına çıkamazlar. Örneğin ; her banka kişi yada kuruma vermiş olduğu kredi veya kredi kartlarında kendini garantiye alacaktır. Bunun sebebi ise bankanın müşterilerine vermiş olduğu kredinin taksitlerini ödememesi veya gününde ödememesinden kaynaklıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kredi taksitlerinin ödenmemesi ve gününde ödenmemesi sonunda bankalar hesaba bloka koymadan önce uyarı mesajı göndererek uyarır, ardından müşteri temsilciliği aracılığı ile aranarak kredi taksitlerinizi ödemeniz size tebliğ edilir, Buna rağmen kredi borcunuzu veya kredi kartı taksitlerinizi hala ödemiyorsanız yasal takibe alınarak avukatlık olursunuz. Peki bunların dışında başka hangi durumlarda banka hesaba bloke koyar ? maddeler halinde sıralayalım.

Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar

  • Almış olduğunuz kredinin taksitlerini veya kredi kartı taksitlerini ödemediğiniz takdirde hesaba bloke konur.
  • Hesabınıza gün içerisinde miktar önemi taşımadan sürekli para giriş çıkış olduğu zaman hesaba bloke konur.
  • Yurt dışına yasal olmayan bir yolla gittiğiniz takdirde hesaba bloke konur.
  • Vergi borcunuzu ödemediğiniz takdirde hesaba bloke konur.
  • Adli bir suçtan dolayı aranıyorsanız veya vergi kaçakçılığı yapıyorsanız hesaba bloke konur.

Hesaba Bloke Nedir ? Nasıl Kaldırılır ?

Bloke nedir ? Bloke, her hangi bir bankaya veya devlet kurumuna borcunuz varsa ve bu borcunuzu ödemiyorsanız isminize kayıtlı hesaplara hem banka hemde devlet kurumlarınca dondurulmasına denir. Yani hesabınızla işlem yapamazsınız. Örnek verecek olursak, A bankasında maaş hesabınız bulunmakta ve hesabınızda 3 bin TL paranız var ancak vergi dairesine 1000 TL vergi borcunuz var ve ödemiyorsunuz Vergi dairesinin talimatıyla banka hesabınıza bloke koyar sadece 1000 TL değil 3 bin TL paranın 1 kuruşuna bile dokunamazsınız. Peki hesaptaki blokeyi nasıl kaldırırım ?

Hesabınıza konulan blokeden hemen sonra yapmanız gereken müşteri hizmetlerini arayarak en doğru ve kesin bilgiyi almak, ardından nereye borcunuz varsa oraya giderek borcunuzu kapatıp borcu yoktur kağıdı alıp müşterisi olduğunuz bankaya giderek durumu izah ederek belgeyi müşteri danışmanına vererek hesabınızda ki blokeyi kaldırabilirsiniz.

Banka Hesabına Bloke Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genellikle hesabına bloke konan insanların aklına ilk gelen sorular şunlar; blokeli hesaptan para çekebilir miyim ? Blokeli hesaba para yatırabilir miyim ? yada maaş hesabına bloke konur mu ? gibi sorularla çok karşılaşılır. Evet bu konuyla ilgili bilmeniz gerek öncelikle blokeli hesap ile hiç bir işlem yapılamaz. yani Blokeli hesaba para gönderilemez. Aynı zamanda blokeli hesaptan para çekilemez. Son olarak da şuna cevap vermek istiyorum bloke bütün hesaplarınıza konulabilir yani hesap maaş hesabınızda olsa bloke konulabilir. Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi Banka hesabınıza bloke koyduğu zaman yapmanız gereken ilk şey müşteri hizmetlerini aramak ve ardından blokeyi kaldırmak için bankaya gitmek olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.