Banka Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır

Banka Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır
09.05.2019
407
A+
A-

Banka kartı kullandığı halde nasıl internetten alışveriş yapacağını bilmeyenlerin sıklıkla sordukları sorular arasında bulunan banka kartı İnternet alışverişine nasıl açılır? Sorusunun cevabını bulacağınız bu yazımızda, ayrıca banka kartları hakkında farklı detaylara da değindik.

Banka Kartı Nedir?

Bankaların hizmetlerini sürdürürken müşterilerine sunmuş olduğu kolaylıklardan bir tanesi de banka kartıdır.  Özellikle modern çağın getirdiği kolaylıklardan bir tanesi de  banka kartıdır.

Sistemine baktığımızda banka kartı ve kredi kartları olmuştur. Banka kartının kullanımı çok basit olup bankamatik üzerinden birçok işleminizi kolaylaştıran bir sistem olmuştur. Banka kartı tabi ki hesabınız bulunan bankanın size vereceği kart olacaktır. Bu kart bankanın size  zarfın içinde vereceği kart olacaktır. Daha sonra da şifre edinerek kartınızı kullanıma başlayabilirsiniz.

Banka kartlarının üzerinden kart numaranız ad ve soyadınız, son kullanım tarihiniz bunlar kartınızın ön kısmında yer alacak. Arka kısmında da Bant ve CVV numaranız olacaktır. CVV numaranızı herkesle paylaşmamanız tarafımızca tavsiye edilir. Banka kartının bir diğer yararı da zaman sınırı olmadan 7/24 bankamatiklerden işlem yapabilirsiniz. Malum banka saatleri genelde sınırlı olup iş yoğunluğundan dolayı sürekli bankaya geç kalırız ve ödemelerimiz aksar. Bankamatikle bile uğraşmak istemem derseniz internet bankacılığı kolaylığından faydalanabilirsiniz. İnternet bankacılığı bağlı bulunduğunuz bankaya ait olmalı. Mobil olarak indireceğiniz uygulamalarınızla TC kimlik numaranız ve şifrenizle güvenlik adımlarından sonra bankacılık işlemlerinizi tek tuşla ilerletebilirsiniz.

banka_karti_internet_alisverisine_nasil_acilir_700x420

Banka Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Banka Kartı Nasıl Alınır?

Banka kartı sahibi olabilmeniz için, mevcut bir banka hesabınızın olması şarttır. Bu esasa göre sizler banka kartınızın olmasını hesabınız olması durumunda sağlarsınız.  Peki banka kartınızı başka nasıl edinebilirsiniz? Sizler için yanıtlıyoruz.

Öncelikle anlaşmalı olduğunuz bankanıza giderek müşteri temsilcisi aracılığı ile hesap açtırtmak istediğinizi belirttikten sonra gerekli formlar dolduracaksınız. Daha sonra hesabınız aktifleşecek ve sizler banka kartınızı kullanıma yukarıda da saydığımız adımlardan sonra başlayabileceksiniz.  Bankalar da hesap açmanın bir diğer yolu ise  telefon üzerinden ya online olarak olabilir. Hesabınız açıldığında sizlere hesap cüzdanınızda verilecektir. Tüm hesap hareketlerini bu cüzdan üzerinden kontrol edebileceksiniz.  Banka kartının avantajlarından bahsetmek isteriz. Banka kartları hesabınız dolu olduğu sürece yanınızda para taşımadan kullanım sağlayabileceğiniz bir sistemdir. Kredi kartından biraz farklı olarak taksit seçeneği banka kartı için geçerli olmayacaktır.

Banka Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

İnternetin bankacılık üzerindeki önemli etkisini, birçok kez vurgulamıştık. Birçok kullanıcı banka kartı tercih etmektedir. Kredi kartı hizmetine göre daha cazip gelen banka kartları bazen online alışverişlerimizde kullanıma kapalı olduğu için alışverişimizi tamamlayamamamıza neden oluyor.

Peki banka kartı İnternet alışverişine nasıl açılır?  Banka kartınızı internet alışverişine açmak için yapmanız gereken şey, öncelikle banka şubesinden internet bankacılığı şifresi almak ve kartınızı internet alışverişlerinde kullanmak istediğinizi söylemek olmalıdır. Böyle bir başvuru yaptıktan sonra banka yetkilisi, cep telefonunuza bir onay kodu gönderecek ve size şifrenizi tanımlayacaktır.

Şifre tanımlamasının ardından bankanın internet şubesine girerek, diğer güvenlik adımlarını tanımlamanız gerekmektedir. Yapılacak işlemler bu kadar basit olup, kısa süre içerisinde kartınızı internet alışverişlerinizde rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Banka kartı İnternet alışverişlerine nasıl açılır? Sorusuna cevap verdikten sonra, internet alışverişlerinde banka kartı güvenliği hakkında da kısa bilgiler vererek, güvenliğinizi nasıl artıracağınız konusunda sizlere yardımcı olalım.

İnternet Alışverişlerinde Banka Kartı Güvenliğini Artırma

  • Mutlaka banka hesabınızın harcamalarında SMS onay kodunu aktif hale getirin. Bu sayede 3D Secure alışverişlerinde, cep telefonunuza gelecek onay kodu olmadan işlem yapılması söz konusu olmayacaktır.
  • Güvenilirliği konusunda şüphe yaşadığınız, alışveriş sitelerinden uzak durun.
  • İnternet üzerinden, güvenliğinizi riske düşürecek kart bilgilerinizi paylaşmaktan sakının. (Kartın arkasındaki 3 haneli rakamlar, kart şifresi vb.)
  • Banka kartınızı, gündelik hayatta da ortalıkta bırakmayın. Aksi halde SMS onayı olmayan alışverişlerde, herhangi birisi kartınızla internet üzerinden dilediği gibi alışveriş yapabilir.
  • Bilmediğiniz linklere tıklayarak, kesinlikle internet bankacılığı bilgilerinizi girmeyin. Özellikle son yıllarda sosyal medyada artan sponsorlu reklamlarla size çeşitli hediyeler verileceğini iddia eden web sitelerinin, bankaların gerçek web siteleri olup olmadığına kesin emin olun. Dolandırıcıların yeni yöntemi, banka sitelerinin isimlerine benzer isimlerle web siteleri açmak ve kullanıcıların bilgilerini ele geçirmektir.

Banka kartı internet alışverişlerine nasıl açılır? Sorusunun cevabını verdik. Konu hakkında sormak ya da paylaşmak istediklerinizi yorumlar kısmından paylaşarak, diğer kullanıcılarımızın da istifadesine sunabilir ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.