Devlet Destekli 300 Koyun Projesi Başvuru Şartları

Devlet Destekli 300 Koyun Projesi Başvuru Şartları
03.05.2019
331
A+
A-

Devletin tarım ve hayvancılığı geliştirmek adına atmış olduğu en önemli adımlardan birisi olan 300 koyun desteği, özellikle hayvancılıkla uğraşmak isteyen birçok insanın dikkatini çekmeyi başardı. Hayvancılığı artırmak için sunulan devlet destekli 300 koyun projesi başvuru şartları nelerdir? 300 koyun projesi başvurusu nasıl yapılır? Gibi tüm soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte devlet destekli 300 koyun projesi hakkında detaylar…

300 Koyun Desteği Projesi Nedir?

Köyüne dönerek hayvancılıkla uğraşmak isteyen kişilere devletin sunmuş olduğu yardımlar kapsamında yer alan 300 koyun desteği projesi, devletin hayvancılık sektörünün ilerlemesi adına bir takım şartları yerine getiren vatandaşlara sunmuş olduğu devlet desteğidir.

Bu projeden yararlanmak isteyen vatandaşların, doğal olarak proje kapsamında açıklanan bir takım şartları yerine getirmesi gerekir. Şartları sağlayan ve başvuru yapan hemen hemen herkes, Tarım ve Orman bakanlığı tarafından sunulan bu destekten yararlanabilir. Projenin tek amacı sadece hayvancılığın gelişmesinin sağlamak değil, aynı zamanda büyük şehirlere göçü engellemektir.

Özellikle köyde büyük bir tarla ya da arazisi bulunup da sermaye yetersizliği nedeniyle hayvancılık yapamayanları önemli ölçüde ilgilendiren bu destek, bir takım ipotekler karşılığında verilmektedir. Desteğin diğer şartları ve neleri kapsadığı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

devlet-destekli-300-koyun

Devlet Destekli 300 Koyun Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Devlet destekli 300 koyun projesi başvurusu yapmak için, Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak aranan ilk şartlardan birisidir.
 • Alınacak küçükbaş hayvanların değerinde, taşınmaz mal ipotek edebilecek durumda olmak
 • Herhangi bir işyerinde SGK kapsamında çalışmıyor olmak
 • Son olarak da alacağı hayvanlara yeterli olacak niteliklerde ağıl veya ahıra sahip olmak

Proje Kapsamında Hangi Destekler Veriliyor?

Devlet destekli 300 koyun projesinde, projeden yararlanan ailelere ek olarak şu desteklerde verilmektedir.

 • Desteği alan ailelerin başka geliri olmaması durumunda, asgari ücret tutarında maaş
 • Başvuru sahibinin SGK primlerinin ödenmesi
 • Veteriner, yem ve benzeri diğer destekler

Devlet Destekli Koyun Projesi Geri Ödemesi Ne Zaman?

Proje kapsamında alınan koyunların geri ödemesi, bakanlık tarafından henüz netlik kazanmamış olsa da, geri ödemenin koyunlardan elde edilecek kuzular şeklinde olması planlanmaktadır. Geri ödeme başvuru sahibinin genel şartları değerlendirilerek, 2 yıl ile 3 yıl arasında değişmektedir. Proje kapsamında devlet ailelere asgari ücret tutarında maaş yardımı ve SGK yardımında bulunduğu için, ortalama 3 yıl içerisinde 300 koyun sahibi olmak mümkündür.

Devlet destekli 300 koyun

300 Koyun Başvurusu Evrakları

 • İpotek gösterilecek tarla ve arazi tapuları
 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Eksiksiz ve doğru doldurulmuş 300 koyun projesi başvuru formu
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • Tarım ve Orman bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinin güncel olarak isteyeceği belgeler

Bakanlıkça istenilen tüm belgeler temin edildikten sonra, başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup il ve ilçelerde bulunan Tarım ve Orman müdürlüklerine teslim edilmelidir.

Asgari Ücreti Kime Ödeniyor?

Proje kapsamında verilen yardımlardan birisi olan asgari ücret ödemesi, hayvanlara bakacak kişiye verilmektedir. Yani başvuru sahibinin hayvanlara bakması halinde evini geçindirmesi için asgari ücret ödenmekte ve bu sayede koyunlardan elde edilen kuzularla, başvuru sahibi aldığı koyunların geri ödemesini çok rahat bir şekilde yapabilmektedir. Diğer masraflarında yine devlet tarafından karşılanıyor olması, başvuru sahibine ortalama 3 yılda 300 koyun sahibi olma gibi büyük bir imkan sunuyor.

SGK primi ödemelerinin olması da, hiç şüphesiz ki devlet tarafından sunulan önemli katkılar arasındadır.

Borcunuzu Kuzularla Ödeyebilirsiniz

Projenin en önemli avantajlarından birisi de, 2 ile 3 yıl arasında doğan kuzuları satılacak düzeye geldikten sonra bir kısmını devlete vererek borcunuzu ödeme imkanı sunulmasıdır. Doğan kuzuları devlete vererek borcunu ödemek istemiyorsanız, serbest piyasada satarak da borcunuzu ödeme imkanınız bulunmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.