Devlet Destekli Cevizcilik Projesi Başvurusu

Devlet Destekli Cevizcilik Projesi Başvurusu
06.05.2019
323
A+
A-

Ülkemizin ceviz yetiştiriciliği için oldukça müsait topraklara sahip olması ve bu üretimin artmasını amaçlamak adına uygulanan Devlet destekli cevizcilik projesi, devletin en fazla önem verdiği projelerin başında gelmektedir.

Gerekli şartları sağlayan insanların rahat bir şekilde destekten yararlanarak, ceviz yetiştiriciliği yapması mümkündür. Ceviz desteği alabilmek için hazırlanacak projeyle birlikte, ilgili kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir. Devlet destekli hibeler dışında, bankalardan alacağınız üretim kredileriyle de, elbette ki yetiştiricilik yapmak mümkündür.

Devlet Destekli Cevizcilik Projesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Kişinin projeyi hazırlaması ve gerekli şartları sağlaması halinde, bulunduğu yerin ilçe ya da il Tarım müdürlüklerine giderek, başvurularını yapmaları gerekir.

Ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği almak için, projenin iyi bir şekilde hazırlanması ve tüm detayların düşünülmüş olması gerekmektedir. Projenizi vermeniz halinde şayet uygun görülürse, ceviz fidanı dikimi yapacağınız yerin büyüklüğü, su ve elektrik gibi diğer ihtiyaçlarının durumuna göre size kredi verilebilmektedir.

Ne Kadar Ücret Veriliyor?

Devlet destekli cevizcilik projesi kapsamında verilen ücret, dönüm başına 1000 TL olarak belirlenmiştir. Alınan bu kredinin geri ödemesinin 15 yıl içerisinde yapılması gerekiyor.

Projenin amacı tarımı desteklemekle birlikte, köylerden şehirlere göçü engellemek ve ayrıca vatandaşın uygun avantajlarla kalkınmasını sağlamaktır. Ceviz dışında farklı pek çok fidan türü içinde uygun koşullarda destek sunan devlet, özellikle meyvesi pahalı satan ağaçlar için daha fazla destek vermektedir.

Ortalama 10 dekar yeri bulunanların sertifikalı fidanlar dikmesi halinde herkese, Tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurmaları halinde, dekar başına 100 TL destek sağlanmaktadır. Yani devlet destekli cevizcilik projesi dışında kişinin 10 dekarlık bir araziye sertifikalı fidanlar dikmesi halinde, ÇKS sistemine kayıtlı olan çiftçiler başvuru yaparak dekar başına 100 TL alabilmektedirler.

Bu destekler sağlanırken, müdürlük yetkilileri gelerek dikimin yapıldığı alanları yerinde incelemektedir. Bu kapsamda yapılan ödemeler, Ziraat bankası aracılığıyla yapılmaktadır.

Ceviz Yetiştiriciliği Hakkında Bilgiler

Birçok iklime dayanıklı yapısıyla dikkat çeken ceviz ağacı, soğuk havalardan kaynaklı nedenlerden etkilenerek meyve sıkıntısı yaşatmayacak başlıca ağaçlar arasında yer almaktadır.

Ancak ceviz ağacı yetiştiriciliği biraz meşakkatli ve masraflıdır. Bu nedenle meyve verene kadar sıkıntılar yaşanacak olsa da, meyve vermeye başladıktan sonra kazancıda oldukça fazladır.

Normal şartlarda kredisiz kurmayı planlayanlara, fidanların dikilmesi ve diğer işlemlerin yapılması için dönüm başına 2 bin TL masraf olduğunu söyleyebiliriz. Verilen birçok desteğin yanında, dönüm başına 300 TL destekte yine devletin kendi imkanlarıyla ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere sunduğu yardımlardan birisidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.