Düğün Kredisi ve Evlenmek İsteyenlere Devlet Yardımları 2019

Düğün Kredisi ve Evlenmek İsteyenlere Devlet Yardımları 2019
08.05.2019
433
A+
A-
Devletin sosyal devlet olmanın yanı sıra, gençlerin evlenmelerine ve genç nüfusun artmasına yönelik yaptığı birçok yardım çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında devlet destekli evlilik kredisi ve evlenmek isteyenlere devlet yardımları, maddi imkanlarını zorlayarak evlenme çabasında olanlara büyük katkılar sunuyor. Evlenme kredisi veren bankalar haricinde, devletin evlenme niyetinde olanlara sunduğu katkılar, evlilik hazırlığında olan genç çiftlerde büyük heyecan uyandırdı. 2019 güncel evlilik yardımları hakkındaki tüm detaylar, aşağıda yer almaktadır.

Evlenmek İsteyenlere Devlet Yardımları Nelerdir?

Çeyiz Hesabı

Evlenmek isteyenlere devletin yaptığı yardımlar arasında yer alan devlet destekli çeyiz hesabı, hayatını birleştirmek isteyen çiftlere önemli avantajlar sunan yardımlardan birisidir. Bankalar üzerinden açacağınız bu hesap üzerinden yapacağınız birikimlerinize göre, devlette karşılıksız birtakım desteklerde bulunmaktadır. Bu sayede evlilik hazırlığı daha rahat bir şekilde yapılmakta ve evlenecek gençlere, devlet maddi destek olmaktadır. 2019 yılında yeniden yapılan düzenlemelere göre, devletin sunduğu katkı payı artırılmıştır.
Evlenmek isteyenlere düğün kredisi

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Şartları

Aşağıdaki şartları sağlayanlar, devletin evlenmek isteyenlere yaptığı yardımlar arasında bulunan çeyiz yardımından yararlanabilmektedirler.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Mavi kart sahibi olmak
 • 18 yaşından küçükler için vasi ya da velilerinin imzası
 • İlk evliliğin yapılıyor olması ve tarafların evlenme yaşlarının 27 yaşını geçmeyecek olması
 • Hesabın, 24 yaşından önce açılıyor olması
 • Açılan hesaba, 3 yıl düzenli şekilde yatırım yapılması
 • Aynı dönem içerisinde, çeyiz hesabından iki defadan fazla para çekilmemiş olması
Gibi şartları sağlayan kişilere, devlet evlilik desteği sunmaktadır. Çiftlerden herhangi birisinin bu hesabı açabileceği gibi, ikisinin açarak ayrı ayrı bu imkandan yararlanmaları daha büyük avantaj sağlamaktadır. Bu şartları sağlayan her vatandaş, sadece bir hesap açabilmektedir. Yani farklı bankalara giderek ayrı ayrı hesap açtırmak, mümkün değildir.

Çeyiz Hesabının Başka Bankaya Taşınması Mümkün mü?

Herhangi bir gerekçeyle, çeyiz hesabınızı başka bir bankaya taşımanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Hesabın taşınması sırasında, hesap sahibinin zarara uğratılmaması şartı bulunmaktadır. Böyle bir durumda, hesabın önceden bulunduğu banka ortaya çıkacak hak kayıplarında sorumluluk sahibidir. Hesabını başka bankaya taşımak isteyen kişilerin, bu durumdan mevcut bankasını bir ay öncesinden haberdar etmesi gerekir.
Düğün Kredisi Veren Bankalar

Devletin Verdiği Çeyiz Katkısı Ne Kadar?

Devlet destekli evlilik yardımları arasında yer alan çeyiz hesabına, devletin sunduğu katkıların geneli, toplam birikim oranının %20’si kadar olabilmektedir. Yani hesabınızda birikecek paranın en fazla, %20’si oranında devletten çeyiz yardımı alabilirsiniz.
 • 36 ile 47 ay arasında hesabında birikim yapanlar toplam birikimin %10’u kadar yardım alabilir olup, bu tutar 6 bin 500 TL ile sınırlıdır.
 • 48 ile 59 ay arasında hesabında birikim yapan kişiler toplam birikimin %22’si kadar yardım alabilir olup, bu tutar 7 bin 500 TL ile sınırlıdır.
 • 60 ay ve üzerinde çeyiz hesabında düzenli ödemelerle para biriktirenler, birikimlerinin %25’i kadar yardım alabilmekte olup bu tutar 9 TL ile sınırlıdır.
Çeyiz yatırım hesabı açanların belgelerini 30 günlük süreç içerisinde ilgili yerlere ulaştırmaları durumunda, belgeler teyit edildikten sonra alacakları yardım çeyiz hesaplarına yatırılmaktadır.

2019 Düğün Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli düğün kredisi veren bankalar, farklı isimler altında evlenmek isteyenlere birçok farklı kredi hizmeti sunuyor. Evlilik kredisi veren bankalar ve kredi özellikleri şunlardır.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi

Özellikle yaz aylarında evlenmek isteyenlere kredi imkanı sunan Ziraat Bankası, 48 ay vadeyle düşük faizlerle düğün kredisi vermektedir. Kredi kapsamında kredi notu düşük olan kefil ve ek belgeler isteyebilen banka, kredi notunuzun yüksek olması durumunda kefil istememektedir.

Vakıfbank Düğün Kredisi

Evlenirken düğün masraflarınızı temin edebileceğiniz bankalardan birisi de, Vakıfbank’tır. Yine 48 ay vade seçeneği sunan Vakıfbank, sadece kredi notunuzun çok yüksek olması halinde kefil istememektedir. Ancak notu ortalamanın altı olanların, kesinlikle kefil göstermeleri gerekir.

Halkbank

Özellikle kamu personeli olan kişiler için oldukça uygun şartlarda kredi imkanı sunan banka, kamu görevlisi olmayan kişilerinde bu kredilerden yararlanmasına imkan vermektedir. Kamu görevlilerinin sicilinin temiz olması halinde, 36 aya kadar kefilsiz ve gelir belgesiz kredi sunmaktadır. Konuyla ilgili aklınıza takılanları yorum bölümünden bizlere ileterek, daha fazla bilgi alabilir ve diğer ziyaretçilerimizin de yararlanmasını sağlayabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.