EFT nedir? EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT nedir? EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?
14.06.2019
233
A+
A-

Banka hesapları arasında para transferi yapmanın yollarından birisi olan EFT nedir? EFT hesaba ne zaman geçer? Sorularına cevap vereceğimiz bu yazımızda, EFT işlemlerinin hangi kanallar üzerinden yapıldığında daha avantajlı olduğu konularına da değişmiş olacağız.

EFT Nedir?

Kendi banka hesabınızdan, müşterisi olduğunuz farklı bir banka hesabınıza mesai saatleri içerisinde kısa sürede, mesai saatleri dışında verilen talimatlarda ise ilk mesai gün ve saatlerinde para transferi sağlayan ve elektronik fon transferinin kısaltılarak adlandırılması olan işlemdir diyerek, EFT nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

EFT gönderiminin, bir takım şartları bulunmaktadır. Havale ile kıyaslandığında havale ile para transferlerinde mesai gün ve saati kavramının bir önemli olmayıp, yapılan havale tutarı dakikalar içerisinde hesaba geçmektedir.

Havale ve EFT arasındaki en önemli farklar ise, havale işlemleri aynı bankalar üzerinde bulunan hesaplar arasında yapılır ve mesai saati dışında da yapılan bir işlemdir. EFT işlemleriyse, farklı banka kuruluşlarına ait hesaplar arasında yapılacak para transfer işlemleri olup, mesai saatleri içerisinde hesaba geçmesi 1 ile 30 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca EFT işleminde paranın gönderilen hesaba geçmesi için, mesai gün ve saatlerinin beklenmesi gerekir.

EFT hesaba ne zaman geçer?

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT nedir? Sorusundan sonra, EFT hesaba ne zaman geçer? Sorusuna da cevap verelim.

Yukarıda da biraz değindiğimiz gibi EFT yöntemiyle gönderilen paranın karşı hesaba geçmesi için, mesai saatleri içerisinde yapılması, mesai gün ve saatleri dışında talimat verilmesi durumundaysa ilk mesai gün ve saatinin beklenmesi gerekmektedir.

EFT hesaba ne zaman geçer? Sorusunu basit birkaç örnekle detaylandıracak olursak, aşağıdaki örnekleri verebiliriz.

Resmi tatil günü olmayan yani bankaların açık olduğu haftanın mesai günleri olan Pazartesi ve Cuma günleri arasında, akşam 17.00’a kadar yapacağınız EFT işlemleri, o gün içerisinde karşı hesaba geçmektedir. Ancak hafta içi mesai günlerinde 17.00’dan sonra EFT talimatı vermeniz durumunda, ilk mesai gününde saat 09.00’dan sonra para hesaba geçecektir.

EFT talimatını Cuma günü akşam vermeniz halindeyse, ilk Pazartesi günü resmi tatil günü değilse, para hesaba Pazartesi günü mesai başladığı saatlerde kısa bir süre içerisinde geçecektir. İşlemi yaparken mesai saatleri dışında, ileri tarihli EFT talimatı vermeniz gerekecektir. Sistem sizi, ilk mesai gün ve saatinde işlemin tamamlanacağı yönünde uyarmaktadır. Bu uyarıyı onayladığınızda para işlem gerçekleşene kadar hesabınızda kalacağı için, işlemin gerçekleşeceği gün transferin olması için hesabınızda para bulunması gerekmektedir.

EFT nasıl yapılır?

EFT Nasıl Yapılır?

İşlemi yapmak için, tüm bankacılık kanallarını kullanmak mümkün olsa da, kullanacağınız kanala göre işlem masraflarında farklılıklar olacağını unutmamanız gerekir. Özellikle yüksek tutarlı gönderimlerde, aşağıda tavsiye edilecek kanallar üzerinden işlem yapmak daha az işlem masrafı ödemenize yarayacak ve avantajınıza olacaktır.

  • Banka şubesine giderek, işlemi yapabilirsiniz. Ancak işlem masrafı bakımından en pahalı olan yöntem, banka şubesi üzerinden yapmaktır.
  • ATM üzerinden de, bu işlemi yapmanız mümkündür. ATM ile EFT yapmak, banka şubesine göre daha az masraflı olsa da, aşağıdaki yöntemlere göreyse daha fazla işlem masrafı ödemenizi gerektirecek bir yöntemdir.
  • Telefon bankacılığı ile, EFT yapabilirsiniz. Bunun için bankanın çağrı merkezini aramanız ve müşteri temsilcisine yapmak istediğiniz işlemi söylemeniz yeterlidir.
  • Bankanızın internet şubesi üzerinden, internet bankacılığı bilgilerinizi girerek de EFT yapabilirsiniz. Burada yapacağınız işlem yukarıdaki yöntemlere göre en az işlem masrafı ödeyeceğiniz bankacılık kanalı olsa da, aşağıda verdiğimiz mobil bankacılığa göre biraz daha pahalıdır.
  • Mobil bankacılık ise, en az işlem masrafı ödeyeceğiniz bankacılık kanalıdır. Mobil bankacılık hesabınıza giriş yapıp para transferi bölümündeki ilgili adımları tamamladıktan sonra, en uygun işlem masrafıyla EFT yapmanız mümkündür.

Kısacası en az EFT işlem masrafı ödeyeceğiniz yöntem mobil bankacılık olup, sonrasında sırayla; internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM ve banka şubesidir. Mobil ve internet bankacılığı ile bir dağ tepesinde bulunsanız dahi internete erişim sağlayan bir cihazınızın olması yeterli olacak derece de zahmetsiz ve konforlu bir yöntemdir. Banka şubesi ya da ATM önlerinde sıra beklemediğiniz gibi, daha az işlem masrafları ile EFT yapabilirsiniz.

EFT hesaba ne zaman geçer? Konusu hakkında aklınıza takılanları, yorumlar bölümünden editörlerimize ileterek öğrenmek istedikleriniz hakkında daha geniş bilgiler alabilirsiniz.

Tüm bankaların EFT saatleri yazımızı okuyarak, bankaların EFT saatleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.