Esnaf Kefalet Kredisi 2019 ( Hesaplama ve Başvuru )

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 ( Hesaplama ve Başvuru )
16.04.2019
597
A+
A-

Esnaf kefalet kredisi hesaplama, başvurusu ve gerekli şartlar hakkında yazmış olduğumuz yazımızdan aynı zamanda esnaf kefalet kredisi faiz oranlarına da ulaşabilirsiniz. Esnaflara özel olarak verilen bu kredi türünün bütün detayları yazımızda mevcuttur. Şimdi hep birlikte bütün detayları inceleyelim.

Esnaf Kefalet Kredisi

İlk olarak 1951 yılında ülkemizde kurulan EKK ( Efnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi ) sonralarda 1163 kooperatif kanununa alınarak esnaflara gerekli destek ve krediyi sağlamayı amaçlamıştır. Esnaf kefalet kredisi 100 bin TL’ye kadar verilirken ekonomide ki düzensizlikten dolayı bu kredi 200.000 TL’ye kadar çıkarılarak esnaflarımıza bir nevide olsa rahat nefes aldırıldı. Esnaf kefalet kredisinden kimler yararlanabilir sorusuna ise sorunun içinden de geçtiği gibi bu krediden sadece esnaflar yararlanabilmektedir. Esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üyesi olan bütün esnaflarımızın kullanabileceği bu krediyi almak için öncelikle Esnaf ve Sanatkar Kooperatifi tarafından kredi talebinizin onay alması gerekiyor. Bunun yanı sıra bu kredi alarak iş yerinizi büyütebilir ve geniş kitlelere hitap edebilirsiniz yada var olan işletmenizin ihtiyaçları için kullanabilirsiniz. Bu krediyi Kooperatif üyesi herkes 5 yıl vadeli olarak kullanabilir. Başvuru şartları için yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Esnaflarımıza destek amacıyla verilen esnaf kefalet kredisi şartları aşağıda vermiş olduğumuz gibidir. 4 maddeden oluşan şartları yerine getiren esnaflarımızı Halkbank üzerinden esnaf kefalet kredisi başvurusu yapabilirler. Gerekli şartlar;

 1. Esnaf ve sanatkar kooperatifi üyesi olmak
 2. Esnaf ve sanatkar olmak
 3. Esnaf ve sanatkarlar kooperatifi ortağı olmamak
 4. Kooperatif bünyesinde veya çalışma bölgesi içerisinde iş yeri veya ikametgahı bulunmaması gerekiyor.

Yukarıda vermiş olduğumuz şartlar dahilinde esnaf kefalet kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru zamanında Kooperatif size kefil olacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları 2019

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları %4 ile %5 arasından değişiklik göstermektedir. Vade süresine göre değişiklik gösteren faiz oranları uzun vadede daha fazla olacaktır. Bunun yanı sıra 150.000 TL olan kredi üst limiti 200.000 TL’ye çıkarılmış ve yıllık ödeme seçeneği sunulmuştur. 1 yılında uzun vadeler için %5 faiz oranı uygulanırken 1 yıl vadeli olarak almış olduğunuz krediler için yıllık %4 faiz oranı uygulanır. Başvuru için ne yapmalıyım hangi adımları izlemeliyim ? gibi sorularınızın cevaplarını aşağıda ki başlıkta bulabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Adımları

Yukarıda bir başlık altında vermiş olduğumuz şartları sağlayan her esnaf aşağıda ki başvuru adımlarını izleyerek esnaf kefalet kredisi başvurusu yapabilirler.

 1. Müracaatlar yazılı olarak kooperatifi bildirilir.
 2. Yönetim kurulu kredisi başvurusu için müracaat eden kişiyi araştır.
 3. Kredi onay veya ret cevabı yazılı olarak kişiye ibraz edilir.
 4. Ortağınız varsa ortağınızın ekonomik durumu araştırılır ve kefalet miktarı tespit edilir.
 5. Teklifte bulunduğunuz kredi başvurusu Halk Bankasına bildirilir.
 6. Banka bu iletiye karşılık tekrardan inceleme başlatır.
 7. Son olarak bankadan alınan onayla birlikte krediniz onaylanarak krediniz verilir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı ( aslı ve fotokopisi )
 • Vergi levhası ( aslı ve fotokopisi )
 • Sicil belgesi ( aslı ve fotokopisi )
 • Kooperatiften alınacak ortaklık beyannamesi
 • Bağlı olduğunuz Odanın faaliyet belgesi
 • İkametgah belgesi ve 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Muhasebecinizden almış olduğunuz son dönem hesap özeti
 • Şoförler için ticari araç ruhatı ( aslı ve fotokopisi )

Gösterilecek Kefiller İçin Gerekli Evraklar

 • Nufüs cüzdanı ( Aslı ve fotokopisi )
 • Vergi levhası ( Aslı ve fotokopisi )
 • Sürekli ikamet ettiği adres belgesi

ÖNEMLİ: Kredi miktarına göre kefil sayısı bir ile üç arasında değişiklik gösterirken ipotek göstererek kredi almak isteyen esnaflar için ise ipotek gösterilecek taşınmaz malın tapu belgesi ve fotokopisi de gereklidir.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplaması

Yukarıda vermiş olduğumuz faiz oranları ve vade süresine göre kolay bir şekilde hesaplama yaparak sizde esnaf kefalet kredisi hesaplaması yapabilirsiniz. 1 yıl ve üzeri vade süreleri için %5 faiz oranı ile kredi verilirken 1 yıla kadar vade süresi ile kredi alanlar için %4 faiz oranı uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra 1 yıldan fazla vade süreleri için kolay ödeme planı uygulanarak 3 aylık 6 aylık veya yıllık ödeme yapabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi hakkında yazmış olduğumuz yazımızda siz değerli kullanıcılarımıza önemli bilgiler sunduk sizde 2019 yılı esnaf kefalet kredisi hakkında bilgi almak için yazımızı mutlaka okumalısınız. Ayrıca KOBİ’ler için yazmış olduğumuz Denizbank esnaf kredisi faiz oranları yazımızı da okumanızı tavsiye etmekteyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.