Esnaf Kredisi Başvuru Şartları

Esnaf Kredisi Başvuru Şartları
17.06.2019
277
A+
A-

Esnaf ve kefalet kooperatifi 2019 yılında 350 bin esnafa kredi verecek. 22 milyarı bulan kredi imkanları sayesinde esnaf rahatlayacak. İşini genişletmek, aracını yenilemek, yeni makine almak isteyen esnaflar bu sayede daha geniş kapsamlı iş yapmaya hazırlanıyor. Tabi, esnaf kredisi almak için belirli koşullar var. Esnaf kredisi almak isteyenlerin bilmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Eğer sizde esnaf kredisi almak istiyorsanız ayrıntıları yazının devamında öğrenebilirsiniz.

Esnaf kredi almak için ilk önce bir işletmeniz olması gerekiyor. Aynı zamanda bu kredinin işletme adına alınması için başvuru yapmalısınız. Esnaf kredisi verilirken ilk önce işletmenin mali durumları göz önünde tutuluyor. Aynı zamanda şirketin kimin adına olduğu ve finansal durumlarda araştırılıyor. Anlayacağınız işletme sahibinin kredi notu ve işletmenin kredi notunun iyi olması esnaf kredisi almak için önemli koşullar arasındadır. Bu sebeple kredi notunu ne etkiler iyi bilmeniz gerekir.

Devlet tarafından verilecek olan esnaf kredisi, işini büyütmek, işletme için gerekli makine ve malzeme alabilmesine yardımcı olacak. Verilecek kredi esnafa %5 faiz ile 10 yıla kadar vadeli olarak veriliyor. Verilecek kredinin en üst limiti 500 bin TL kadar diyebiliriz.

5 yıl vade ile ise 200 bin TL’ye kadar destek veren Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, esnafların kira vererek oturduğu işletmeleri alma imkanları da sunuyor. Dükkân ve araç için verilen kredi vadesi ise 10 yıl kadar. Yıllık faiz oranı ise %5 olarak değerlendiriliyor. Komisyonlar ile birlikte bu oran %7 veya 8’i bulabiliyor.

Devlet Ne Kadar Kredi Veriyor?

Kredi için başvurular 9 Ocak tarihinde alınmaya başlamıştır. Devlet tarafından verilen kredi imkanları 500 bin TL’ye kadar veriliyor. Üst limit olarak belirlenen bu miktar işletme için kullanılabilecek. Esnaf kredisi 5 yıl vade ile 200 bin TL’ye kadar verilmektedir. Aynı zamanda bu miktar sayesinde esnaf dükkan sahibi olabilir. Faiz oranı ise % 5 faizle esnafa sunulacak.

Esnaf Kredisi Almak İçin Koşullar Neler?

9 Ocak itibari ile esnaf kredisi için başvuru yapmak isteyenlerin sicil kaydının temiz olması, kredi alacak kişinin daha öncesinde iş yeri olması veya yeni iş yeri açmış olması gerekiyor. Esnaf ve sanatkarlar odasına kaydı bulunmasına, aynı zamanda esnaf ve sanatkarlar odasında ki sicil kaydı iyi olması gerekir. Esnaf kredisi almak için ilk başvuru TESKOMP’a yapılması gerekir.

Başvuru işlemlerinden sonra değerlendirmeler yapılarak, onay görürse başvuru işlemleri ile birlikte Halkbank’a yönlendirilmektedir.

El Emeği İçin Faizsiz Kredi

Geleneklerimizi sürdüren, el emeği ile yapılan ve sanatsal nitelik taşıyan işler yapan esnafa faizsiz olarak kredi imkanı sunuluyor. Bu işler, bastonculuk, çömlek işi, el dokumaları, semercilik, bakır işlemeciliği gibi geleneksel işler için kredi almak isteyen esnafa faizsiz olarak kredi imkanı sunuluyor. Kredi almak isteyen esnaf bu sayede daha şanslı diyebiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.