Ev Hanımlarına Emeklilik 2019

Ev Hanımlarına Emeklilik 2019
25.05.2019
346
A+
A-

Tüm gün ev içinde temizlik, ütü, bulaşık, ev temizliği yapan bayanlara müjde!

Ev hanımlarına emeklilik gündemde. Artık ev içinde yorulan ama dışarıdan bakıldığında evde ne yaptın ki! Diye söylemlere son.

Ev hanımlarının sigortası olsun veya olmasın, artık kendini güvende hissetmeleri için devlet imkan sunuyor. Kendini güvende hissetmek isteyen ev hanımlarına bireysel emeklilik için adımlar atıldı. Kadınlara özel oluşturulan bu planda kadınlara gelecek sunulmaktadır.

Ev hanımları da evden prim ödeyerek emekli olma imkanına sahip olacak. Fakat bunun için düzenli olarak primin yatması gerekir. Bazı hanımlarda çalışarak sonradan işten ayrılıyor ve primleri yarım kalıyor. Bunan içinde isteğe bağlı olarak sigorta yatırılarak yine emeklilik yolları açılıyor. Peki, hanımlar bu imkandan nasıl yararlanabilir? Ev kadınlarına emeklilik için neler yapılmalı? Gelin birlikte yazımızın devamında göz atalım.

Devlet Katkısı

Bayanlar için düzenli veya toplu olarak yatırılan katkı payları devlet %25 oranında katkı veriyor. Bir yıl içerisinde yatırılan devlet katkı payı brüt olarak yıllık asgari ücret tutarını aşmaması gerekir.

Katkı Payı Ödeme Teminatı

Artık ev hanımları da emeklilik planına dahil oldu. Emekli olmak için katkı payı ödeyen ev hanımları bekar olma halinde, eşlerinin vefat halinde, malulen emekli olma durumunda, gereken tarihe kadar ödenmesi gereken primden süre bazında 10 yıl kadar indirilerek emeklilik olma imkanlarına sahip olabiliyorlar.

Nasıl Emekli Olurum?

Herhangi bir işte çalışmayıp, ev hanımlığı yapan bayanların kapıları açıldı. Artık ev hanımları da emekli olma imkanına sahip oluyor. Nasıl mı?

Bir ay içerisinde 30 günden az çalışan bayanlar, işten çıktığı veya çıkarıldığı için primi tam yatmayan bayanlara isteğe bağlı sigorta yapılarak emekli olma imkanları sunuluyor. Özellikle evde madur olan bayanlar bu sayede emekli olma şansına sahip olacaklar.

Yasanın kabul edilmesi durumunda ev hanımları maduriyeti giderilecek. Özellikle evde hiçbir sağlık güvencesi olmadan yaşayan bayanlar ilerleyen yaşlarda, eşlerini kaybetme durumunda mağdur oluyor. Bunun önüne geçilebilmesi için atılan adımlardan biri olabilir.

1261 Gün 4/A Durumu Emekli Edebilir

İlk sigorta girişinin 2018 yılında yapılmış olması gereken bayanlar hangi statüde çalışırsa çalışsın son 7 yıl içerisinde yaptığı statüye göre emekli ediliyor.

İsteğe bağlı sigorta ödeyen bayanlar, SSK üzerinden emekli olmak için 4/A üzerinden doğru geçiş yapması durumunda emekli olabilecek. Örnek verecek olursak, sigortası henüz devam eden 58 yalında ki bir bayan 4/A’lı olacak şekilde 56 yaşında emekli olma imkanına sahip oluyor. Yani iki yıl önceden emekli olmak için bu imkanlardan yararlanmak sizin elinizde.

İsteğe Bağlı Sigorta Avantajlı Olabilir

Sosyal güvenlik sistemleri gün geçmesin ki yeni yenilikler ile karşımıza çıkıyor.her dönemin farklı kuralları ve avantajları bulunan emeklilik koşullarında, 4/A ya geçiş yapmak daha erken emekli olma imkanına sahip olmanızı sağlıyor.

Bazen de 4/A’dan isteğe bağlı sigortaya geçiş yapmak sizin için avantajlı bir seçim olabiliyor. Bu imkan ise ileri yaşta olup 8 eylül 1999 ile 2018 yılları arasında sigortası başlayanlar için geçerlidir.

Örnek verecek olursak ilk sigortanız 2018 yılında yapıldı ve 45 yaşındasınız. SSK’dan 7000 gün pirim gününüz var. Bunun karşılığı 4500 + prim günüyle 58 yaşına tabi olmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Pirimi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta primi asgari tutarın 7.5 katı değişen tutarlar üzerinden hesaplanmaktadır. Eğer herhangi bir prim talebinde bulunmuyor iseniz asgari tutar üzerinden de prim yatırabiliyorsunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.