Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi 2019

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi 2019
22.03.2019
617
A+
A-

Ev hanımlarına emeklilik geliyor! Evde el işi yaparak aile bütçesine katkıda bulunan ev hanımlarına geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile emeklilik geliyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları 2019

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi son dakika olarak haberlerde verildi. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi evde el iş yaparak aile bütçesine katkıda bulunan ev hanımları emeklilik hakkına sahip oluyorlar. Nasıl mı ? El işi yapan kadınlar esnaf olarak sayılarak emekli olma hakkına sahip oluyorlar üstelik vergi ödemeden. Evde el işi yaparken sadece 158 TL sigorta primi yatırarak emekli olma şansına sahip ev hanımlarımız yaşlandıkları zaman kimseye muhtaç olmadan emekli maaşları ile geçimlerini sağlayabilecekler. Peki bunun dışında ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir. Maddeler halinde açıklayalım.
1. SGK başvura bulunacak ev kadını 18 yaşından büyük olması gerekiyor.
2. El işi dışında başka bir yerde çalışmaması gerekiyor.
3. Evde iş yaparak bu el işlerinden kar elde etmeleri gerekiyor ve bu karlarını belgelemeleri gerekiyor.

Emekli Olmak İçin Ne Kadar Prim Yatırmam Gerekiyor ?

Ev hanımları evde iş yaptıkları için aslında özel sektörde çalışan diğer kadınlara göre dava avantajlılar neden mi ? Çünkü; ev hanımlarına emeklilikte sigorta primleri kazancınıza göre ödenmektedir. Yani sizin SGK’ya bildirdiğiniz miktar üzerinden hesaplama yaparak SGK priminiz ödenir. Kazancınız %32’si kadar sigorta primi ödersiniz. Bu şöyle %20 emeklilik giderleri %12 genel sağlık giderleridir. Peki ne zaman emekli olurum? Ev hanımları için BAĞ-KUR üzerinden hesaplama yapacak olurlarsa 9000 gün prim ödemiş olmaları gerekiyor ancak SGK emeklisi için 58 yaş sınırı ile birlikte emekliliklerine 3 buçuk yıl kala özel bir firmada işe girerek çalışmaları durumunda 7200 gün prim tamamlamaları gerekiyor.

Ev Hanımlarının Emekli Olmadan Önce Dikkat Etmesi Gerekenler

Bir çok kişi bir yerde çalışmadan sadece çalışıyormuş gibi gösterilerek SGK prim ödemektedirler ev hanımlarına uyarımız şu ki kesinlikle bu gibi durumlardan kaçınmalarıdır. Sahte sigorta olayı suçundan yakalandığınız takdirde şimdiye kadar ödemiş olduğunuz bütün paralara el konularak sigortanız iptal edilir. Bu gibi durumlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bunların yanı sıra ev hanımlarına özel olarak düzenlenmiş ve editörlerimiz tarafından özenle kaleme alınmış ev hanımlarına kredi veren bankalar yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

  1. Fadime dedi ki:

    Emekli olmak için ne yapmamiz gerekiyor