Ev Hanımlarına Kredi ( 2019 Güncel)

Ev Hanımlarına Kredi ( 2019 Güncel)
07.06.2019
401
A+
A-

Kredi ihtiyacı olan ev hanımları farklı çeşitlerde krediler kullanma şansına sahiptir. Normalde bankalar kredi vereceği kişilerin düzenli ve sabit bir gelirinin olmasını isterler. Bu gelir kişinin çektiği kredi borcu için ödemelerini düzenli olarak yapabileceğinin teminatı niteliğindedir. Ancak bazı durumlarda ev hanımlarına kredi veren bankalar gelir sahibi olmayan ev hanımlarına da kredi verebilmektedir. Bu kredi iş kurmak için olabilir. İş kurmak için kullanılmak istenen krediler devlet bankaları ve devlet kurumları tarafından da temin edilmektedir.

Kredi Kullanmak İçin Gelire İhtiyaç Var mı?

Normal şartlarda bir kişinin bankaya yaptığı kredi başvurusunun onaylanması için SGK’ya kayıtlı bir işinin olması gerekmektedir. Bu tanımın dışında kalan kişilerin kredi başvurusu yapması durumunda başvurusuna onay alması oldukça zordur. Ancak ev hanımlarına kredi veren bankalar son zamanlarda özellikle düzenli bir işi olmayan ev hanımlarına kredi kolaylığı sağlıyorlar. Kişinin kira gelirinin olması SGK’ya kayıtlı bir işi ve düzenli maaşı olmasa bile kredi başvurusunda büyük kolaylık sağlayabilmektedir.

Ev Hanımları İçin KOSGEB Kredisi

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), kendi işini kurmak isteyen kişilere büyük kolaylıklar ve avantajlar sağlamaktadır. Bu kişilerin içinde tabi ki ev hanımları da var. Kendi işini kurmak isteyen ev hanımı KOSGEB’den 50 bin Türk Lirasına kadar hibeli kredi, 100 bin Türk Lirasına kadar da geri ödemeli faizsiz kredi alabilmektedir.

Bu geri ödemeli kredinin ödeme başlangıç tarihleri esnek olabildiği gibi 60 aya kadar da vade yapılabilmektedir. KOSGEB kredinizin onaylanması için en önemli şart kendinize ait bir iş planınızın olmasıdır. Yani KOSGEB yapacağınız işin farklı, orijinal ve mantıklı olmasını önemsemektedir. Yapmak istediğiniz işin çalışmak istediğiniz bölgede çok fazla yapılıyor olması işinizin başarılı olma ihtimalini göreceli olarak düşürecektir. Bu durum da kredi başvurunuzun onaylanma ihtimalini daha riskli hale getirebilir.

Eşinin Geliri İle Kredi Başvurusu

ev hanımlarına kredi veren bankalar dan bazıları ev hanımlarının eşlerinin gelirlerini baz alabilmektedirler. Kredi başvurusu yapan ev hanımları gelir belgesi ve maaş bordrosu olarak eşinin gelir belgelerini ve maaş bordrolarını ibraz ederek başvuruda bulunabilirler. Bu durumda bankaya kredi ödemelerinin düzenli ve aksatılmadan yapılabileceği kanıtlanmış olacağından kredi başvurusunun onay alma ihtimali oldukça artmaktadır.

Kefil Göstererek Kredi Başvurusu

Normal şartlarda kendi gelir durumu çekmek istediği kredi tutarına ya da ödeme yapmak istediği plana uymayan kişiler bankaya kefil göstererek kredi çekebilmektedirler. Kefil, kişinin bankaya olan kredi borcu ödemelerini zamanında yapamaması durumunda onun adına borç ödemesini yapacağının teminatını veren kişidir. Ev hanımları da eşlerini ya da çevrelerinde bulunana başka tanıdıklarını kendilerine kefil olmaya ikna ederek ev hanımlarına kredi veren bankalardan istedikleri krediyi zorlanmadan alabilirler.

Ev Hanımları İçin Kredi Kullanabilme Şartları

En öncelikle ve önemli şart kişinin daha önce herhangi bir başka kredi yüzünden yasal takipte olmamasıdır. Bu şart zaten sadece ev hanımları için değil kredi başvurusunda bulunan herkes için geçerlidir. Yasal takipte olan kişilerin kredi notu da oldukça düşük olacağı için başvurularının onaylanma ihtimali birkaç yönden düşüktür. Bunun yanında maaş geliri olmadığı için bankaya başka gelirlerin gösterilmesi gerekmektedir. Bu gelirler kira geliri olabilir. Ya da başvuru sahibi ev hanımının üzerinde bulunan ortak hisseli ya da tek hisseli ev, arsa, dükkan gibi gayrimenkullerin bankaya ibraz edilmesi gerekmektedir. Çekilmek istenen kredinin tutarına ve ödeme planına göre banka bu gayrimenkullerden bazılarına ipotek koymak isteyebilir.

Daha Önceden SGK Kayıtlı Bir İşte Çalışmak

Bankalar kişiye kredi vereceklerinde güncel SGK kayıtlarını dikkate alırlar. Bunun sebebi şuan düzenli gelir elde eden kişinin kredi ödemelerini düzenli bir şekilde yapabilme ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Yani SGK kayıtlı bir işte çalışmak kredi başvurusunun ve ödemesinin yapılacağı dönem için önem arz etmektedir. Geçmiş dönemlerde çalışılmış olması gelecek dönemler için herhangi bir teminat veremeyeceği için bankalar geçmiş dönemden olan SGK kayıtlarını dikkate almamaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında TEB, Halk Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Vakıfbank, Yapıkredi, İNG Bank sayılabilir. Bu bakalar en çok bilinene ve kullanılan bankalardır. Daha detaylı araştırmalar yaparak ve direkt olarak banka şubelerine danışarak bu listenin daha da uzatılması mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.