Faizsiz Esnaf Kredisi 2019

Faizsiz Esnaf Kredisi 2019
28.05.2019
251
A+
A-

Esnaflar, gereken ihtiyaçlarını karşılamak için kara kara düşünürken yüzünü güldüren haber geldi. Artık faizsiz olarak kredi almaları mümkün. Esnaflar için Halk bankası tarafından faizsiz kredi imkanı geliyor. Uzun süredir esnaflar için kredi imkanları konuşuluyor. 30 bin TL olarak belirlenen kredi miktarı Halk bankasının duyurduğu ilan ile açıklığa kavuştu. Faizsiz olarak kredi vereceğini duyuran Halk bankası esnafların yüzünü güldürmeyi başardı.

Esnaf ve sanatkarlar odası tarafından yapılan başvurularda Halk bankası tarafından esnaflar 3 ay itibari ile için 10 bin TL’ye kadar kredi verilirken, yılın genelinde toplam 22 bin TL verileceğini duyurdu. Haber 10 Ocak 2019 yılında yayınlanan Resmi gazete tarafından duyurularak yüzleri güldürdü.

3 Farklı Kredi İmkanı

Halk Bankası genel olarak esnaf bankası olarak tabir edilir ve bilinir. Çünkü Halk bankası esnaf ve sanatkarlar için düzenlenen protokolları imzalayarak anlaşmaları yapar. Özellikle TESKOMB tarafından verilen esnaf kefalet kredisi bunun ibarelerinden biridir. İhtiyaçlarını gidermek isteyen esnafların yüzünü güldüren haber yine halk bankası tarafından geldi. 2019 yılında kredi çekmek isteyen esnaflar uzun süredir bu haberi bekliyordu. 350 bin esnaf bu sayede rahat bir nefes alacak. Ocak, Şubat, Mart için 10 bin lira veren banka yıl genelinde esnafa 22 bin TL kredi imkanı sağlayacak.

Sıfır Faizli Kredi İmkanı Halk Bankasından

Esnaf ve sanatkarlara yönelik yapılan imkanlar doğrultusunda Halk Bankası 2019 yılında esnaflara kredi kampanyaları sunuyor. Esnaf ve sanatkarların ihtiyaçlarını karşılaması için sunulan kredi imkanı doğrultusunda 350 bin adet esnafın yüzü gülecek. Daha önce de esnaf kredi kampanyası doğrultusunda esnaflara yardımcı olan banka 2019 yılında da projelerini sürdürüyor.

İşletmeyi ayakta tutmak ve yatırım maksadı ile sunulan esnaf kredileri 2002 yılında 154 milyon destek verirken geçtiğimiz sene 202 katına kadar çıktı. İşyeri ve taşıt kredileri geçtiğimiz yıllarda 500 bin tl ye ulaşmıştı.

Esnaf ve sanatkarlar ihtiyaçlarını karşılamak için artık 5 yıl vadeli kredi alma imkanlarına sahip oluyor. Taşıt kredileri ise 7 yıla uzatılarak 10 yılda yeni iş yeri alımları için vade sunuldu. Esnafın her daim yanında Halk bankası duruyor.

Kredi Desteği Hangi Sektörlere Veriliyor?

Halkbank belli başlı esnaf ve sanatkarlar için kredi desteği vereceğini de belirtti. Bunlar;

 • Geleneksel meslek dalları (el dokuması, yorgancılık, çinicilik, ahşap oyma gibi kültrleri devam ettiren meslekler.)

 • Genç girişimciler
 • Ustalık belgesini almış esnaflar

Yukarıda belirtilen meslekleri sürdürmek veya devam ettirmek için kredi başvurusunda bulunan esnaf ve sanatkarlar için kredi imkanı artıyor. Halk bankası tarafından verilen kredi desteği bu meslek dallarına öncelik verilerek sunulacaktır. Banka geri ödeme koşullarını ve likidite durumunu göz önünde tutarak 3 aya yayarak 10 bin TL kadar faizsiz kredi imkanı sunacak. Farklı sektörde ki esnaf ve sanatkarlarda 2019 kredi imkanı için başvuru yapabilir.

Ustalık Belgesi Bulunan Esnafın Başvuru Koşulları

 • Ustalık belgesine en az 3 yıldır sahip olmak.
 • Açılan işyeri 1 yıl boyunca faaliyet göstermesi.
 • İşyerinde süren faaliyetlerin 1 yıl boyunca devam etmesi ve işletmenin işler durumda olması.
 • 5 yıl içinde faizsiz kredi almamış olması, hibe desteği almaması gerekir.

Genç Girişimci İçin Kredi Koşulları

 • 18 ile 30 yaş arasında bulunmanız.
 • Kosgeb tarafından verilen eğitimleri tamamlamış olmak.
 • 5 yıl içerisinde herhangi bir kredi veya hibe desteği almamak.

Geleneksel Meslek Dalları İçin Kredi Koşulları

 • Belli başlı geleneksel meslek dallarında faaliyet gösteriyor olmak.
 • Vergi muafiyet belgesine sahip olmak.
 • Herhangi bir yerden kredi veya hibe almamış olması gerekir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.