Genç Girişimci Kredisi 2019

Genç Girişimci Kredisi 2019
11.06.2019
246
A+
A-

Özellikle gençlerin hayata atılabilmeleri için devlet özel imkanlar sunuyor. Kendi iş yerlerini açmaları ve işlerini kurmaları için ödenek vererek yardımcı oluyor. İş kurmak isteyen genç girişimcilere 50 bin liraya kadar hibe vererek, 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi veriyor. Kosgeb tarafından verilen kredi ve hibe özellikle genç girişimciler için olup, belli başlı kurallar çerçevesinde verilmekte.

Kosgeb tarafından hazırlanan proje için hemen hemen her iş dalından başvuru yapılıyor. Özellikle 2019 yılında pastacılık, terzi, kasap, börekçi, mobilya imalatı, reklamcılık gibi daha birçok sektörden başvuru talebi gerçekleştiriliyor. Bunun gibi sektörlerin yanı sıra yüksek teknolojik ürünlerin imal edilmesi içinde başvuru talepleri var. Kosgeb’in verdiği hibe ve kredi için başvurmak için 29 yaşından genç olup, daha önce iş yeri açmamış, kredi almamış olmak gerekiyor. Bu girişimciler aynı zamanda 3 yıl boyunca vergi vermeyip, işlerini düzenli şeilde yürütebilecek.

Kosgeb’in destek verdiği hizmet dalları hangisi? Hibe veya faizsiz kredi almak için koşullar neler? Kosgeb’den destek almak için gerekli kurallar neler?

Kosgeb’den hibe veya kredi almak için başvuru işlemlerinden önce belirli bir süre eğitim almak gerekiyor. Belirli şartlar çerçevesinde genç girişimcilere hibe ve kredi verilebiliyor. Bunun için ilk önce;

  • Kosgeb’e kayıt yaptırarak kursuna gitmek gerekiyor.
  • Sadece kursuna gitmekle kalmayıp sertifikasını eline alması lazım.
  • Gerçekleştireceğiniz proje veya işin planını ve projesini hazırlamalısınız.
  • Bunun için 18-30 yaş aralığında olmanız gerekir.
  • İş planınız kabul edilme durumunda size hibe ve kredi desteği verilebiliyor.

Kosgeb Desteği İçin Sadece Sertifika Yetmez

Hibe almak isteyenlerin sadece sertifika sahibi olmaları yeterli olmuyor. Burada işin zor kısmı seçeceğiniz sektör ve iş diyebiliriz. Hibe almak için ne üreteceğim sorusunun yanıtını iyi bilmek gerek. Üretim yapacak işletmeler için hibe alma oranı daha yüksek. Aynı zamanda uzmanlar tarafından sektör araştırmasının iyi yapılması gerektiğini ve detayları iyi bilmeleri gerektiğini söylüyor.

6 Ay Prim Nasıl Alınır?

Hibe ve kredi almak isteyen gençlerin elini kosgeb bırakmıyor. Hibe ve kredi başvurusu kabul eden gençlere aynı zamanda avantajlar sunuyor. İlk öncelik istihdam desteği diyebiliriz. 1 ila 3 çalışanı olan işletmelere aynı zamanda 18-25 yaş arasında sigortalı işçi çalıştıracak işveren için bir avantaj daha sunuluyor. Bu avantaj sosyal güvenlik primleri ve ödenekleri devlet tarafından 1 ay işveren 1 ay olarak ödeniyor. Küçük bir işletme sahibi olan kişi böylece işçilerine sadece 6 ay maaş vermiş oluyor. Bu teşvikten kadınlar ve engelli vatandaşlar ise 18 ay boyunca yararlanıyor. Bu teşvik projelerinin 2020 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.