işyeri açma kredisi ( 2019 Güncel )

işyeri açma kredisi ( 2019 Güncel )
07.06.2019
348
A+
A-

Kendi işini kurup kazanç sağlamak, kendi işinin patronu olmak, serbest piyasaya katkıda bulunmak isteyen girişimcilere birçok farklı destek mevcutTUR. Bu tür girişimciler hem  bankalar tarafından sağlanan iş kurmaya yönelik kredilerden yararlanabilirken hem de devletin hibe ve kredi desteklerinden yararlanabilmektedir.

Belli bir miktara kadar hibe almak mümkün olsa da daha büyük çapta paralar lazım olduğunda kredi temin edilebilmektedir. Ancak bu kredilerin faiz oranları düşük olduğu için oldukça cazip seçenekler olarak değerlendirilebilirler. İşyeri açmak için kredi ihtiyacı duyanlar hem devlet tarafından sağlanan imkanları inceleyebilirler hem de bankalar tarafından sağlanan imkanları inceleyebilirler.

KOSGEB Tarafından Sağlanan Kredi

KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ülkenin ekonomisini canlandırmak ve para akşını daha da arttırmak için kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek vermektedir. İş kurmak için KOSGEB’e başvuran girişimciler 50 bin Türk Lirasına kadar olan miktarları hibe ile alabilmektedirler. Yani hibe ile aldıkları borçların geri ödemesi yoktur. 100 bin Türk Lirasına kadar olan tutarlar ise faiz işletilmeden ve 60 aya kadar vade yapma şansı ile geri ödenmektedir.

Tabi ki KOSGEB üzerinden hibe ya da kredi almak için bazı şartlar mevcuttur. Bu şartların başında kuracağınız işin ne kadar gerçekçi ve mantıklı olduğu gelmektedir. Eğer işi kurmak istediğiniz bölgede aynı işi yapan çok fazla kuruluş varsa kredini yada hibenin onaylanma ihtimali düşebilir. Bu nedenle KOSGEB’e başvuru yapmadan önce nasıl bir yatırım politikası izleneceği ve kurulacak işin uzun vadede planlanması da düşünülerek kapsamlı ve sağlam bir argüman sunulmalıdır.

Banka Tarafından Sağlanan Kredi

İşyeri açma kredisi 2019 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi popüler. Çalıştığı işten memnun olmayan ve kendi işini kurmak isteyen, hali hazırda kendi işi olmasına rağmen büyütmek isteyen kişiler bu kredilere başvurmaktadırlar. KOSGEB dışında kredi almanın bir diğer yolu da bankalardır. Bankalar da İşyeri açma kredisi 2019 için başvuru yapan müşterilerine 150 bin Türk Lirasına kadar onay vermektedirler. Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Teb ve Odeabank’ın yanı sıra Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat bankası gibi devlet bankaları da müşterileri için işyeri açma kredisi  sağlamaktadır.

İşyeri Açma Kredisi 2019 İçin Gerekli Evraklar

Bankalara işyeri açma kredisi için başvurulduğunda öncelikler bankalar tarafından işyerinin uygun kredi notu belirlenir. Bunun doğrultusunda da işyeri için verilebilecek kredi miktarı, vade süresi, faiz miktarı gibi parametreler belirlenir. Yani uzun süredir ayakta duran ve iyi kazanç eden bir işyerinin, şirketin sahibi ya da ortağı iseniz işyeri açma kredisi başvurunuza olumlu yanıt alma ihtimaliniz daha yüksektir.

Ayrıca daha yüksek miktarlardaki kredilere de onay çıkabilmektedir. İşyeri açma kredisi başvurusunda şirkete ait tapu ya da kira kontratı belgeleri, muhasebeci vekaleti, ikametgah gibi belgeler gerekmektedir. Bu belgelerin kabaca bu şekilde olmasının yanında tam bir kalıp bulunmamaktadır. Her banka kendi prensip ve prosedürlerine göre başka belgelerin taleplerinde bulunabilmektedir.

İşyeri Açma Kredisine Başvurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşyeri açma kredisi 2019 için başvurmadan önce bazı maddeleri hesaba kattığınızdan emin olmalısınız. Kullanacağınız işyerinin herhangi bir tadilat masrafı gibi gideri var ise bunları işyeri açma kredisi ile karşılanabilecek olduğundan emin olun. Kullanacağınız mekanın iç tasarımının değişmesi gerekiyorsa bunu için de harcama yapılması gerekecektir ve bu harcama tutar kredi tutarının içine dahil edilmiş olmalıdır. İşyeri çalışmaya başlamadan önce toptancılardan yüklü miktarda mal alımı yapılması gerekebilir.

Bu alımlar yüklü miktarlarda olacağı için ilk ödemeler de yüklü miktarlarda olmaktadır. Toptancılara yapılacak bu ödemelerin de hesaba katılarak kredi miktarının bu şekilde belirlenmesi önemlidir. Bütün bunların yanında işyerinin tam olarak gelir elde etmeye başlayıp kredi borcunu ödemeye başlamasına kadar geçecek sürede yapılacak olan tüm harcamalar da hesaba katılmalıdır.

Bu harcamalara temizlik giderleri, faturalar, çalışan maaşları gibi giderler de dahildir. Aksi taktirde işyeri açma kredisi işyerinin kar etmesi için yeterli olmayacak ve kar edemeyecektir. İşyeri açma kredisi 2019 yılında da birçok farklı seçenekle müşterilere sunulmaktadır. Bu kredilere başvuru yapmadan başvuru sahiplerinin hesaplamaları gereken farklı durumlar büyük önem arz etmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.