KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
25.05.2019
271
A+
A-

KOSGEB, KOBİ’leri destekleyen ve KOBİ’lere düşük faizli ya da faizsiz krediler veren bir devlet kurumudur. Sıfırdan işletme kurmak isteyen veya işletmesini geliştirmek isteyen kişiler KOSGEB’in eğitim programlarına katıldıktan sonra uygun bulunması halinde kredi çekebilmektedir. KOSGEB kurumu 2018 yılında faizsiz olarak yüz binlerce esnafa kredi vermişti. Bu krediyi alan esnafların birçoğu iş kurarken birçoğu da mevcut işletmelerini büyütmüştü.

 

2019 yılı içerisinde ise KOSGEB sistem değişikliğine gitti. KOSGEB’den kredi alabilmek için üretim, Ar-ge veya imalat sektöründe yer almak gerekiyor. Kurum birçok sektöre verdiği desteği kesmiş durumda. Bu yazımızda ise KOSGEB kredisine başvuru nasıl yapılır, KOSGEB kredisinin şartları nelerdir, gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

 

KOSGEB Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

KOSGEB’den kredi almak sanılanın aksine çok zor değildir. Krediye başvurmak isteyen kişi KOSGEB’in eğitim programlarına katılmalı ve sertifika almalıdır. Sertifika alındıktan sonra yapılmak istenen proje detaylandırılarak kuruma sunulmalıdır.

 

KOSGEB ile ilgili bilinen bir diğer yanlış ise, kurumun direkt olarak kredi verdiğidir. Sıfırdan işletme kurmak isteyen kişilerin bu krediden yararlanabilmesi için mevcut işletmesini kurması ve ardından KOSGEB’e başvuru yapması gerekmektedir. Kişinin tasarrufuna bağlı olarak, işletme kurulmadan önce de sertifika alınabilir.

 

KOSGEB kredisine başvurmak için gerekli alanı “E-Kobi” kelimesini arama motorunda aratmanız yeterlidir. KOSGEB sertifikası olan kişiler aşağıda yer alan alanlardan herhangi birine tıklayarak e-devlet şifresiyle giriş yapabilir.

 

https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler

 

Yukarıda paylaştığımız linkten KOSGEB’in tüm hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Sisteme üyeyseniz giriş yaparak KOSGEB sisteminde hangi işlemi yapmak istiyorsanız onu seçmeniz yeterlidir.

 

KOSGEB Kredisi İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB kredi başvuru şartları, genellikle aynı olmakla birlikte aranan ilk şart 18 yaşını doldurmaktır. Yine kişinin krediye başvurabilmesi için sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Sertifika programına katılmak için ilinizde yer alan KOSGEB kurumuna gitmeniz yeterlidir. Seminer tarihleri ve saatleri kurumların internet sitelerinde de yazmaktadır.

 

KOSGEB kredisini alabilmek için aynı kurumdan daha önce kredi kullanmamanız gerekmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerinde kredi alabilmesi zordur. Bu sebeple sertifika alınmadan önce veya sonra kredi notu arttırılmalıdır.

 

KOSGEB Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 

KOSGEB kredisi için gerekli evraklar arasında; katılım belgesi, kişi esnafsa beyanname kayıtları, KOSGEB taahhütnamesi, Nüfus cüzdanı, başvurulacak sektör hakkında detaylı bir iş planı ve mevcut iş yeriyle ilgili tüm evraklar yer almaktadır.

 

Kredi almak istediğiniz sektörü iyi araştırmalı ve kuracağınız işin planlarını detaylıca çıkartmalısınız. Planların nasıl çıkartılacağı KOSGEB’in eğitim programında anlatılmaktadır.

 

Sıfır faiz kosgeb başvurusu ile ilgili daha geniş bilgilere https://www.faizim.com/sifir-faiz-kosgeb-kredi-basvurusu-ne-zaman-basliyor/ buradan ulaşabilirsiniz.

 

KOSGEB Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanıyor?

 

KOSGEB kredi başvurularının sonuçlanması uzun sürmektedir. Başvuru süresi, bağlı bulunulan kuruma gelen başvurulara göre değişmektedir. Örneğin, işini kuran ve sertifikasını alıp başvuru yapan bir kişinin geri yanıt alması üç ayı bulabilmektedir.

 

Başvuru sürecinde iş planının detaylı olarak aktarılması ve başvuru evraklarının detaylıca doldurulması durumunda başvuru süreci kısalabilmektedir.

 

Hangi Bankalardan Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi Çekiliyor?

 

KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar;

 

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank

listede saydığımız bankalardır.

 

 

Kurum verdiği kredileri anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden kullandırtmaktadır. Başvurular ise kuruma yapılmakta ve kurum başvuruyu kabul ettikten sonra sürece ilgili banka dahil olmaktadır. Her bankanın kişilere sunduğu faiz oranı ve kredi masrafları farklı olabilmektedir.

 

Bankaların İstediği Evraklar

 

Başvuru onaylandıktan sonra kredinin kullanılacağı banka da bazı evraklar talep etmektedir. Banka, kurumdan onay mesajı alsa da yaptığı değerlendirmeler sonucunda krediyi onaylamayabilir.

 

Bankaların istediği evraklar ise;

 

 • Oda kayıt belgesi
 • İmza sirküsü
 • Vergi levhası
 • Özel izin ve belgeler
 • Nüfus cüzdanı kimlik fotokopisi
 • Ticaret sicil belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi

 

Bu belgeleri bankaya veren kişiler bankanın krediyi değerlendirmesini beklemektedir. Bankalardan yanıt ise en geç 2 hafta içerisinde gelmektedir. Kredi notu yüksek olan veya başvurduğu bankayla daha önce çalışan kişilerin kredi alabilme ihtimali çok daha yüksektir.

 

Kredi onaylandıktan sonra KOSGEB kredi başvurusunda bulunan kişilerle mülakat yapmaktadır. Bu mülakat sonucunun da olumlu olması durumunda kredi onaylanmakta ve kişinin hesabına yatırılmaktadır.

 

Esnaf Faizsiz Kredi Alabilecek mi?

 

2019 yılı için KOSGEB’in faizsiz kredi çalışması henüz açıklanmamıştır. 2017 yılında ise 460.167 KOBİ faizsiz olarak kredi alabilmiştir. 2019 yılı içerisinde ise faizsiz olmasa da düşük faizlerle kredi verilebileceği gelen bilgiler arasındadır.

 

Esnafların faizsiz kredi alabilmesi için kredi notunun yüksek olması, başvurulan yılın bir önceki yılında başvuru yapılmaması ve kara listede yer alınmaması gerekmektedir. Yasal takip sürecine takılmış kişilere kesinlikle kredi hizmeti verilmemektedir.

 

KOSGEB faizsiz kredi avantajlarının başında, 1 yıl geri ödemesiz olarak kredinin verilmesi gelmektedir. Kredilerin geri ödeme süresi ise 3 yıl olarak belirlenmiştir.

 

KOSGEB’in bu krediyi vermesindeki temel amaç istihdamı arttırmak ve KOBİ’lerin yaşadığı finansal sıkıntıları çözmektir. Bu krediyi alan KOBİ sahipleri faizsiz ve geri ödeme avantajları bulunan bu kredi sayesinde işlerini büyüttüğü ve istihdam sağladığı için bu durumdan devlette katkı sağlamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.