KOSGEB Mülakatında Sorulan Sorular Ve Cevapları

KOSGEB Mülakatında Sorulan Sorular Ve Cevapları
08.05.2019
770
A+
A-

KOSGEB çalışmaları kapsamında herkes hibe ya da kredi desteği alacağını düşünse de, maalesef ki her başvuru yapana destek sağlanması söz konusu değildir. KOSGEB yapılan başvuruları tüm aşamaları ile değerlendirdikten sonra, kişinin destekten yararlanıp yararlanması konusunda kurul tarafından karar almaktadır. Bu değerlendirmelerinden birisi de, KOSGEB mülakatında sorulan sorular ve cevapları olmaktadır. Tabii ki bu sadece başvuru adımlarından birisi olsa da, kurulu ikna etmek için oldukça önemli bir adımdır.

Aşağıda KOSGEB mülakatında sorulan sorular ve cevapları hakkında, detaylı bilgiler yer almaktadır. Daha önceki yıllarda da sorulan bu sorulara tavsiyelerimiz üzerinden cevap vermeniz halinde, KOSGEB mülakat kurulunu ikna etmek için şansınız daha fazla olacaktır.

KOSGEB Mülakatında Sorulan Sorular Ve Cevapları

Bir girişimcide bulunması gereken nitelikler neler olmalıdır?

Bu soruya cevap verirken girişimcinin yapacağı işi tüm detaylarıyla planlaması gerektiği, bütçe planlamasını ihmal etmeden tüm riskleri değerlendirerek yapması gerektiği ve kişinin anladığı bir iş için girişimde bulunması gerektiğine yönelik cevaplar verebilirsiniz. KOSGEB kurulu planlama ve bütçe yönetiminin yanı sıra, destek alınması gereken işte tecrübeye de büyük önem vermektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz girişimci özelliklerine sahip misiniz?

Bu soruya yukarıda verdiğiniz cevap takip tüm özelliklere sahip olduğunuzu ancak zaman içerisinde, bu özelliklerinizi artırarak daha fazla tecrübe sahibi olabileceğinizi söyleyin.

Size neden bu yatırımı yapalım?

Örneklendirerek bu işle ilgili büyük araştırmalar yaptığınızı ve iyi bir planlama ile bu işi başarıp ilerleterek birçok kişiye istihdam sağlayacağınızdan bahsedin.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Soru Ve Cevapları

Yukarıda verdiğimiz sorular ve cevapları, mülakatla alakalı sorular arasındadır. KOSGEB desteği almak için öncelikle girişimcilik eğitimini tamamlayarak, sertifika almanız gerekmektedir. Bu kapsamda eğitim alan kişilere bir takım sınavlar sunulmaktadır. Örneğin bugüne kadar çıkmış bazı KOSGEB girişimcilik kursu soruları aşağıda olup, bu soruların cevapları dört şık halinde verilse de, biz sizlere ışıklardan hangi cevabı verebileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunacağız. Bu sorular burada yazdıklarımız da birebir aynı olabileceği gibi, bunlara benzer sorular da gelebilir. O yüzden öncelikle sorunun mantığını ve verilecek cevabın mantığını anlamak daha faydalı olacaktır.

Herhangi bir hizmeti ya da ürünü üretmek için plan yaparken, sizi cezbeden şey nedir?

Bu soru için size sunulan cevapların arasından işi bildiğinizde alakalı olan en yakın cevabı vermelisiniz. Örneğin bu soruya verilen cevaplar arasındaki 4 maddede bildiğiniz bir iş kolunda yer alması şeklindeki ibareyi seçmeniz gerekir.

Karşılıklı rekabet gerektiren bir oyun oynarsanız, bu oyunda sizin ilgi odağınız hangisidir?

Bu soruya cevap ver arasında oyunu ne kadar iyi oynadığınız ve kazanmak gibi seçeneklerinin yanı sıra yukarıdakilerin her ikisi ya da hiçbirisi şeklinde cevapladı bulunmaktadır. Böyle bir soru geldiğinde bu soruya sadece kazanmak seni işaretlemek, sizin hırslı bir yapıya sahip olduğunuzu gösterecektir. Ancak burada kazanmak kadar oyunu ne kadar iyi oynadığınız yönünde sizi memnun edici bir şey olmaması, hırs yapmanın iş hayatında zararları olduğu da düşünülerek, böyle bir sorulara vereceğiniz cevap olumsuz olarak kabul edilebilir. Bu nedenle kazanmanın yanı sıra oyunu ne kadar iyi oynadığımızı da sizin ilgili olduğunuzu göstereceği için, yukarıdakilerden ikisi seçeneğini seçmeniz daha faydalıdır.

Bir iş kurabilmek ve kurduğunuz işte başarılı olabilmek için ihtiyaç duyduğunuz en önemli unsur hangisidir?

Gibi gelebilecek sorulara, müşteri pazar şeklinde cevap verilebilir.

Yaptığınız işi herhangi birinin eleştirmesi halinde ne yaparsınız?

Böyle bir soru geldiğinde sunulan 4 seçenekten eleştirileri dinler ve buna göre gereğini yaparak hareket ederim gibi benzer bir seçeneği işaretlemeniz gerekir. Bu sorunun cevapları arasında yaptığım işten hemen vazgeçelim, eleştirileri hiç dinlemem gibi seçenekler olsa da, eleştirileri dinleyerek üzerinde düşünüp değerlendirme yaptıktan sonra gereği neyse yapacağınıza dair bir seçenek bulunması halinde onu işaretlemeniz gerekir.

Aşağıda verilenlerden hangisi sizi yapmak istediğiniz işten vazgeçirecek sebepler arasındadır?

Gibi gelen bir soruya ise soruların içeriğine dikkatli bir şekilde okuduktan sonra hiçbirisi şeklinde bir cevap vermek, doğru olacaktır. Çünkü böyle soruların cevapları genellikle işin yoğun ve uzun olması hallerinde, plan ve programlama yapmanın sıkıcı olduğu durumlarda gibi olmaktadır. Size hibe ya da kredi desteği verecek hiçbir kurum böyle bir şeylerden dolayı yapmak istediği işten vazgeçmek isteyen kişilere hiçbir şekilde destek olmayacaktır.

Özetlemek gerekirse KOSGEB girişimcilik kursu sınavları ya da KOSGEB mülakatında sorulan sorular için vereceğiniz cevaplar sadece,  ben hemen hepsini yaparım ya da hemen vazgeçerim şeklinde olmamalıdır. Mülakat kuruluna ya da yazılı sınavlara vereceğiniz cevaplarda; iyi bir planlama yaparak işin getirisini de göz önüne alıp deneyimli oldum bu işte yatırımlar yapabilirim şeklinde ve başarabileceğiniz olan inancınızı ifadelerinizle net bir şekilde göstererek cevap vermeniz daha doğru olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.