Kredi Kartı Limitini Artırmanın Yolları

Kredi Kartı Limitini Artırmanın Yolları
12.05.2019
349
A+
A-

Kredi kartı limitini artırmanın yolları başlıklı bu yazımızda, kredi kartı limiti yetersiz olanlara özel bir takım püf noktaları sunduk. Tavsiyelerimiz bir araştırma ve olağan yaşamda rastlanılan tecrübeler neticesinde sunulmuş olup, uygulanması halinde kredi kartı limiti artırımı konusunda fayda sağlamaktadır.

Alışverişlerimiz bazen de anlık nakit ihtiyaçlarımıza çözümler sunan kredi kartları, hayatımızın her alanında paranın ardından en fazla kullanılan ödeme araçlarının başında gelmektedir. Alınan ürünlere taksitlendirme yapılması ve küçük miktarlı nakit çekimlerimiz için kullanabileceğimiz bu ürünler, bazen daha yüksek tutarlı ihtiyaçlarımız içinde başvurduğumuz araçlardan birisidir. Ancak yeterli limitin olmaması, kredi kartı kullanımında bir takım sıkıntıları meydana getirmektedir. Böyle durumlarda, aşağıda verdiğimiz kredi kartı limiti nasıl artırılır? Sorusuna verdiğimiz cevaplar uygulanabilir.

Kredi Kartı Limitini Artırmanın Yolları

Kredi Kartı Kullanımı Neden Yaygındır?

Peşin Parasız Alışveriş Ve Nakit Çekme İmkanı

Kredi kartı kullanımının yaygın olmasının, birçok önemli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında, nakit para olmadığında harcama yapma imkanı ve nakit para çekme imkanı sunmasıdır. Herhangi bir alışverişin ödemesini, cebimizde paramız olmasa bile kartımızın limiti dahilinde çok rahat bir şekilde yapabilmekteyiz.

Alışverişte peşin para kullanmadan ödeme yapılmasının yanı sıra, küçük anlık nakit ihtiyaçlarını da çözüm sunması, kredi kartı kullanma nedenleri arasındadır.

Taksitli Alışveriş İmkanı Sunulması

Kredi kartlarının önemli özellikleri arasında yer alan taksitli alışveriş imkanı, tüketicilerin kredi kartlarını kullanım oranını artırmaktadır. Özellikle son yıllarda bankalar arasındaki rekabetin artmasıyla birlikte peşin fiyatına faizsiz taksit seçeneği sunan kartlar, oldukça yaygınlaşmıştır. Peşin paraya alacağı bir ürünü kredi kartıyla faizsiz çeşitli taksitlerle alma imkanına sahip olan tüketici, ödemelerini kartla yapmayı tercih etmektedir.

Pratik Olması

Kimse cüzdanında on binlerce Lira ile gezemeyeceğine göre, bu tutarı banka hesabında bulundurarak banka kartı taşımaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi kartları için sunulan taksit özelliği, banka kartlarında olmadığı için hem para taşıma açısından pratiklik sunması ve hem de taksitli alışverişlere imkan vermesi sebebiyle, kullanım oranı artmaktadır.

Cüzdan Kaybolduğunda Güvendedir

Cüzdanınız kaybolduğunda ya da çalındığında, cüzdanda buluna nakit paranın cüzdanınızı çalan ya da bulan kişinin alması imkan dahilindedir. Nakit paranın kime ait olduğuna dair bir ibare olmayıp rahat bir şekilde ödeme yapıldığına göre, kart kullanımı bu konuda daha avantajlıdır. Cüzdanınızla birlikte kişi nakit paranızı alıp kullanabilirken, kart şifrenizi bilmediği için kartınızı kullanamayacaktır. Ayrıca kartınızın internet ödemeleri için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması durumunda, kartınızı ele geçiren kişinin internet alışverişlerinde de kullanması mümkün değildir.

Kredi Kartı Limiti Artırma Yöntemleri

Kredi Kartı Limitini Artırmanın Yolları

Kredi kartının avantajları ve neden yaygın kullandığı hakkında bilgiler verdikten sonra, Kredi Kartı limitini artırmanın yolları hakkındaki detaylara geçelim. Bankaya kredi kartı limitinizi artırmaları için başvuru yaptınız ve olumsuz cevap aldınız ise, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak limitinizin normal süreçten daha kısa bir sürede artırılmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı limiti artırma yöntemleri, şunlardır;

Kredi Notunuzu Artırın

Bankaların sunmuş oldukları kredili ürünlerde müşterilerine olumsuz yanıt vermelerinin en önemli nedeni, kredi notu düşük olmasıdır. Bu nedenle limit artırımı başvurunuzun olumsuz yanıt alması sonrasında ilk yapmanız gereken şey, kredi notunu ne etkiler ve kredi notunu artırma yolları uygulanarak bu notunuzun artmasını sağlamak olacaktır. Kredi kartı limitini artırmanın yolları için aşağıda vereceğimiz yöntemlerin bir kısmı, aynı zamanda kredi notunu artırma yöntemleri olarak da uygulanmaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Bilinçli tüketici izlenimi bırakmak için yapabileceğiniz bu yöntem, aynı zamanda sizi fatura ödemek için gişelere kadar gitme derdinden kurtaracaktır. Faturalarınızın kredi kartınızın limitinden otomatik ödenmesi için bankaya talimat vererek, kredi puanınızın artmasına katkı sağlamış olursunuz.

Borçlarınızı Düzenli Ödeyin

Sadece kredi kartınızın borçlarını değil, tüm bankalara olan borçlarınızı düzenli ödemeye gayret edin. Özellikle kredi kartınızın borcunu öderken asgarisini değil, tamamını ödemeye özen gösterin.

Kredi Kartınızı Aktif Kullanın

Burada yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise, kartınızı borcunu zamanında ödemek koşuluyla daha aktif kullanmanız olmalıdır. Aktif kullanılan ve borçları zamanında sorunsuz bir şekilde ödenen kartlar için, limit artırımı söz konusu olduğunda bankalar genellikle olumlu yanıt vermektedir. Hatta Kredi Kartı limitini artırmanın yolları arasında, en önemli etken budur.

Kredi Kartı Limit Artırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sahibi olduğunuz kartınızın limitini artırmak için, bankanıza çeşitli kanallar aracılığıyla başvuru yapma imkanınız bulunmaktadır. Bunlardan birisi fiziki şubeye giderek talepte bulunmak olurken, şubeye gitmeden de bazı yöntemlerle başvurunuzu yapmanız mümkündür. Bu yöntemler, aşağıda verilmiştir.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Başvuru Yapmak

Bankaların internet şubesi hesabınıza giriş yaparak, buradan kart limitinizin artırılması yönünde talepte bulunabilirsiniz. Bilindiği üzere bankaların internet şubeleri, fiziki şubelerden yapılacak birçok bankacılık işinin yapılmasını sağlamaktadır.

SMS İle Limit Artırım Talebinde Bulunmak

Kredi kartı limitinizin artırılması talimatı vermek için, bankanızın ilgili SMS hattına kısa mesaj göndererek talepte bulunabilirsiniz. Bunun için her bankanın kullandığı SMS hattı numarası farklıdır. Bankanızla ilgili bir araştırma yaparak, öğrenebilirsiniz.

Telefon Bankacılığı İle Limit Artırımı Talimatı

Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, kartınızın limitini artırmak için başvuru yapabilirsiniz. Bazı bankaların müşteri hizmetleri numaraları, aşağıdaki gibidir.

QNB Finansbank müşteri hizmetleri numarası: 0850 222 0900

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası: 444 00 00

Türkiye İş Bankası müşteri hizmetleri numarası: 0850 724 0724

TEB müşteri hizmetleri numarası: 0850 200 06 66

Vakıfbank müşteri hizmetleri numarası: 0850 222 0724

Şekerbank müşteri hizmetleri numarası: 0850 220 7878

Denizbank müşteri hizmetleri numarası: 0850 220 7878

Akbank müşteri hizmetleri numarası: 444 3 525

BİLGİLENDİRME: Borcu olan kartınızı nasıl iptal edeceğiniz hakkındaki bilgileri, borcu bulunan kredi kartı nasıl iptal edilir? Yazımızda bulabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.