Kredi Notunu Etkileyen Nedenler

30.07.2019
352
A+
A-

Kredi notu finansal hayatınızın her noktasını etkileyen büyük bir etmendir. Kredi notu temel olarak pek çok faktör baz alınarak hesaplanan bir değerdir. Bu değer çeşitli finansal işlemlerinizde dikkate alınır ve kredi notunuz kapsamında işlem talebiniz kabul görür.

En başta banka ve banka kuruluşları olmak üzere, çeşitli sigorta şirketleri, ev almayı talep ettiğiniz kişi ve araç kiralama şirketleri de yine kredi notunuzu kontrol etme ihtiyacı duymaktadır. Bunun sebebi ise kredi notunun sizlerin finansal hayatını tamamen yansıtan bir değer olmasıdır.

Kredi notu genel anlamda bankalar ile ilişkilendirilmektedir. Bu algı yanlış olmasa da kredi notunun kullanıldığı tek alan banka ve banka kurumları değildir. Örnek verecek olursak, herhangi bir kiralık ev talebinde bulunduğunuzda şayet kredi notunuz yüksek ise ev kiralama süreciniz daha hızlı olacaktır. Ev sahibi kredi notunuz ile kirayı ne oranda düzenli ödeyip, ödeyemeyeceğinize karar verecektir. Kredi notunu etkileyen nedenler çeşitli etmenler baz alınarak belirlenmektedir. Peki kredi notu neden düşer ?

Kredi notunu ne etkiler?

 Kredi Kartı Borçlarını Ödeme Düzenliliği

Şahsi kredi kartı limitleriniz veya borçlarınız ne oranda olursa olsun karta ait çeşitli borçların düzenli olarak ödenmesi kredi notunu etkilemektedir. Kredi kartı borcunun miktarı önemsiz olarak, son ödeme tarihinden daha önceki tarihler içerisinde ödenmiş olması gerekmektedir. Çeşitli sizlere ait kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmesi durumunda kredi notu olumlu anlamda artış gösterecektir.

 Çekilen Kredilerin Ödeme Düzenliliği

Kredi notunu etkileyen bir diğer etmen ise çeşitli kapsamlarda çekilen kredilerin ödeme düzenliliğidir.  Ev kredisi, ihtiyaç kredisi ve diğer kapsamlı kredilerin aylık bazında zamanında ödenmesi kredi notunu olumlu anlamda yükseltmektedir. Ancak, geciktirmeler, krediyi ödememe gibi durumlar hem borç üzerinde faiz oranı işlemesine sebep olur, hem de kredi notu düşmesi gibi olumsuzluklara sebep olmaktadır.

 Bankalardaki Olağan Mevcut Borç Durumu

Çeşitli banka kurum ve kuruluşlarındaki toplam borç tutarı, kredi notunu etkilemektedir. Borç düzeyi ile ters orantılık gösteren kredi notu, borcun artması durumunda kredi notu düşerken, borcun azalması durumunda kredi notu artmaktadır. Total olarak kabul gören borçlar ise; kredi taksit borçları, kredili mevduat hesapları, kredi kartı kullanımları ve benzerleridir.

 Bankalardaki Olağan Mevcut Varlık Durumu

Bankalarda yer alan mevcut konumdaki borç tutarı kredi notunu ne oranda etkiliyor ise bankada yer alan varlık durumu da yine kredi notunu aynı oranda etkilemektedir. Bankalarda yer alan mevcut varlıklar kredi notunu olumlu olarak etkilemektedir. Bunun sebebi ise borçlu olduğunuz bankanın, mevcutta bulunan varlığınıza garanti gözü ile bakmasıdır.

 Borçların Total Kredi Limitine Oranı

Total borç ve kartınızın limit oranları, kredi notunu etkileyen sebepler arasında yer almaktadır. Kredi limiti, kredi kartları ve nakit avans kullanımları gibi etmenleri kapsamaktadır. Örnek verecek olursak, kredi kartı limiti 1000 TL olan bir bireyin o ay yüksek oranda kredi kartı limitinden kullanmış olması veya kredi kartı limitini doldurmuş olması, kredi notunu olumsuz olarak etkilemektedir.

 Gecikmeye Düşen Hesap Sayıları

Mevcut konumda yer alan borçların totalde ard arda üç kez ödenmemesi durumunda borcunu ödemediğiniz hesabınız gecikmeye düşmektedir. Gecikmeye düşen kredi ödemesi ise kredi notunu olumsuz anlamda etkilemekte ve düşüşüne sebebiyet vermektedir.

 Finansal Kuruluşların Çeşitli Bildirimleri

Kredi Kayıt Bürolarına her ay çalıştığınız finans kuruluşları tarafınca bildirimler aktarılmaktadır. Finansal kurum ve kuruluşların KKB’ye yapmış oldukları bildirimlerde ise kişisel kredi limitleri, mevcut konumdaki borç tutarları, olağan varlık durumları, kredi limitsel değişiklikler yer almaktadır. Çalışmış olduğunuz banka kurumunun bu bildiriminde ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştiriyor olabileceğiniz iletilebileceği gibi, olumsuz anlamda çeşitli bildirimler de aktarılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.