2019 Yılında Kredi Sicil Affı Çıkacak mı ? ( Son Dakika Güncel )

2019 Yılında Kredi Sicil Affı Çıkacak mı ? ( Son Dakika Güncel )
26.03.2019
3.101
A+
A-

Kredi sicil affı 2019 yılında çıkacak mı diye merakla beklenirken, seçim öncesi bir çok konuda konuşulan af yasası kara listedekileri de umutlandırmaya başladı. Seçimden önce kredi sicil affı yüksek oranla çıkması beklenmektedir. Peki gelecek sicil affı kimleri kapsayacak, esnaflar için sicil affı gelecek mi ? Sicil affı gelirse hangi bankalar sicil affı uygulaması yapacak sorularınızın cevaplarını kredi sicil affı konumuzu detaylı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Nedir? ve Kimleri Kapsıyor ?

Kredi sicil affı aslında bankalardan kredi almak isteyen bir çok kişiyi ilgilendiren bir durumdur. Ancak kredi sicil affı çıkmasıyla birlikte vatandaşlarımız acaba kredi sicil affı bizi de kapsıyor mu diye merak ederek araştırmalar yapıyorlar. Biz de editörlerimiz ile birlikte yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu kredi sicil affı kimleri kapsıyor sırasıyla listeledik aşağıda olduğu gibidir.

 • Kredi kartı kullanan banka müşterilerini
 • Konut kredisi almak isteyen banka müşterileri
 • İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenleri
 • Yeni yılda araç almak isteyen taşıt kredisi almak isteyenleri
 • Tarım işi ile uğraşan çiftçilerimiz için çiftçi kredisi kullananları
 • Esnaf kredisi kullanmak isteyen esnaflarımızı
 • Esnaf kefalet kredisi kullanmak isteyenlere kredi sicil affı uygulanacaktır.

Yukarıda ki 7 kredi türünden hiç birinden yararlanamayanlar yeni yılda gelecek olan kredi sicil affı ile birlikte hepsinden yararlanabilecekler. Kara listede olanlar veya kredi notu düşük olanlar kredi sicil affının çıkması ile birlikte kredi kullanabilecekler.

Kredi Sicil Affı Başvurusu

Kredi sicil affının gelmesi ile birlikte bir çok vatandaşımız kredi alabilmek için bankalara gitmeden kredi sicil affından yararlanmak ve kara listeden silinmek için nereye başvuru yapacağını bilmemektedir. Ancak bu konu ile ilgili olarak bir açıklama yapılmamıştır. Tahminlerimize göre geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kredi sicil affından yararlanan kişiler hiç bir yere başvuru yapmadan otomatik olarak sistemden silinerek kredi sicil affından yararlanabileceklerdir.

Sicil Affından Kimler Yararlanabilir ?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki kredi sicil affının gelmesi ile birlikte sicili bozuk olanlar ilk olarak sicil affı kanunundan yararlanabilecekler. Yasanın meclisten geçmesi neredeyse an meselesi ancak ünlü gazeteciler ve ekonomistlerin görüşlerine göre seçimlerden önce meclisten geçmesi beklenen kredi sicil affı yasası seçimlerden sonra yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Sicil affının çıkmasıyla birlikte;
1. Sicili bozuk olanlar,
2. Kredi kartı taksitlerini ödemeyenler,
3. Kredi borcunu zamanında ödemeyenler,
4. Kara listede veya avukatlık olmuş kişiler,
5. İcralık olmuş kişiler,
6. Konut,taşıt,ihtiyaç,esnaf veya çiftçi kredi alarak ödemede sorun yaşayıp sicilini bozan kişiler
Bu kanunun çıkmasıyla birlikte tekrardan sicil affı uygulayacak bankalardan kredi alabilecekler. Peki kredi sicil affı çıkarsa hangi bankalar bu kanunu uygular? Aşağıda ki başlıktan detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi Sicil Affını Uygulayan Bankalar

Kredi sicil affı çıkması ile birlikte acil ihtiyaçları olan kişiler bankalara gidip kredi başvurusu yapacaktır. Ancak sadece özel bankalar değil devlet bankaları da bu kişilere kredi vermeyecektir. Bu kişilerden kefil,ipotek veya gelir belgesi isteyeceklerdir. Bunlardan birini bile gösteremeyen kişiler bankalardan kredi alamayacaklardır. Ama maaş bordrosu götürerek gelirinizi belgeleyerek aşağıda ki bankalardan kredi sicil affı çıkmasıyla birlikte kredi alabilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • AKbank
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • ICBC Bankası

Yukarı da vermiş olduğumuz bankalardan kredi sicil affı gelmesi ile birlikte gelir belgesi,maaş bordrosu,ipotek veya kefil göstererek kredi veya kredi kartı alabilirsiniz.

2019 Yılında Esnafa Sicil Affı Gelir Mi ?

Kara listede olanlar ve sicili bozuk olanları 4 gözler beklemiş oldukları sicil affı esnaflara gelecek mi ? sorusunun yanıtını aslında net olarak kimse bilmiyor. Ancak şunu söylemek istiyorum ki yapmış olduğumuz araştırmalarda gördük ki kredi sicil affı yasası meclisten geçer geçmez herkesi kapsayacağı çok aşikar. Özellikle esnafları kapsaması çok içten duruyor. Neden mi ? çünkü ; sermaye yetersizliğinden dolayı çoğu esnaf iş yapamaz ve işçi çalıştıramaz hale geldi bu yüzden kredi sicil affının öncelikle esnaflara gelmesi beklenmektedir. Hatta çoğu gazeteci şimdiden esnafa müjde kredi sicil affı geliyor diye konuşmalar bile yapıyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.