Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?
10.05.2019
295
A+
A-

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Günlük hayatın yoğunluk ve stresinden birde faturaları ödeme telaşını ortadan kaldırmak için araştırma yapanların sorduğu otomatik ödeme talimatı nasıl verilir? Sorusunun cevapları hakkındaki tüm detayları sizinle paylaştık. Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir sorusunun cevabı ve daha fazlası, yazımızın devamında detaylıca yer almaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

İş yoğunlukları, unutkanlık, vakit bulamama gibi nedenlerle faturalarımızı ödemeyi unuttuğumuz olmuştur. Üstelik fatura yatırılacak olan kurum ya da işletmelere gidip sıra beklemek tamamen vakit kaybı yaşamamıza neden olmaktadır. Normal insan yaşantısında, elektrik, su, doğal gaz olmak üzere minimum üç farklı fatura evlerimize gelmektedir. Bu üç farklı kurum tarafından yollanan faturaların, üç farklı noktadan ödemesinin yapıldığını düşünürsek, hayatımızı kolaylaştırmak için otomatik ödeme talimatı vermenin gerekliliğinin farkına varırız.

Otomatik ödeme talimatı, bankaların bizlere sunduğu önemli ve gerekli kolaylıklardan biridir. Bu hizmet sayesinde zamanımız bize, ailemize, çocuklarımıza kalmaktadır.

Otomatik ödeme talimatı verebilmek için öncelikle bir banka hesabına ya da bir kredi kartına ihtiyacınız vardır. Bu iki şarttan birini taşıyorsanız, ilgili bankaya otomatik ödeme talimatı başvurusu yaparak süreci başlatabilirsiniz.
Otomatik ödeme talimatı vermenin çeşitli farklı yolları vardır. Ödeme yapmak istediğiniz ilgili faturanın son gelen belgesi ile beraber bankaların şubelerine giderek, internet bankacılığını kullanarak veya telefon bankacılığı hizmetinden yararlanarak otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı sistemi, bankaların hesaplar ya da kredi kartları üzerine tanımlama yaparak, ödenmesini istediğiniz belli faturaların otomatik olarak yatırılmasını sağlayan bir hizmettir. Bu kolaylıklar sunan hizmet sayesinde, yerinizden bile kalkmadan faturalarınız zamanında ödenir.

Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir?

Banka Şubesinden Başvuru Yapılabilir

Banka şubesine giderek, otomatik ödemesinin yapılmasını istediğiniz faturaların ve ödemelerin neler olduğunu belirterek başvuruda bulunabilirsiniz. Bankaya gitmeyip, oturduğunuz yerden, internet bankacılığı üzerinden de bu başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz fakat bu işlem için öncelikle elinizde müşteri numaranız ve internet bankacılığı şifreniz bulunmak zorundadır. Bu bilgilere sahip iseniz, gerekli talimatları verip başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Bu bilgiler elinizde yok ise de telefon bankacılığı hizmetinden yararlanarak müşteri hizmetlerini arayabilir, bilgiye ulaşabilirsiniz.
Banka şubesine gitmek, internet bankacılığını kullanmak dışında otomatik ödeme talimatı verme başvurusu için bir yol daha vardır, o da; telefon bankacılığından yararlanmaktır. Müşteri hizmetlerini arayarak ve gerekli güvenlik sorularını yanıtlayarak, çağrı merkezindeki müşteri hizmetleri  yetkililerine başvurunuzu yapıp, bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatının Avantajları Nelerdir?

Otomatik ödeme talimatı vermenin avantajları oldukça fazladır. İlk olarak, bizi otomatik ödeme talimatı vermeye iten sebep olan; zaman meselesi. Otomatik ödeme talimatı ile zaman kendinize kalır. Ayrıca, unutkanlık vs. gibi sebeplerle fatura ve ödemelerin gerçekleşmeme riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Böylelikle, hem ilgili fatura ile aldığınız hizmetin kesilmesine engel olmuş olursunuz hem de ödenmeyen faturalara faiz işlemesinin önüne geçmiş olursunuz.

Birçok banka, otomatik ödeme talimatı veren müşterilerine özel fırsatlar da sunmaktadır. Örneğin; kimi bankalar, kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı veren müşterilerinden, hesap işletim ücreti almamaktadırlar. Kimi bankalar ise, yine kredi kartı üzerinden verilen otomatik ödeme talimatı veren müşterilerine ekstra puan kazanma şansı sunmaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir? Avantajları Nelerdir?

Otomatik Ödeme Talimatı İle İlgili Unutulmaması Gerekenler

Otomatik ödeme talimatı verilen banka hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması durumunda, otomatik ödeme gerçekleştirilememektedir. Dolayısı ile hesabınızı kontrol etmeli, para olup olmadığından emin olmalısınız.
Eğer otomatik ödeme talimatını kredi kartı üzerinden tanımlattırarak verdi iseniz de kredi kartı limit durumunuzu kontrol etmeli, fatura ya da ödemenin gerçekleşememesi riskine karşı önlem almalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.