Sicil Affı! Kara Listedekilere Büyük Müjde!

01.08.2019
243
A+
A-

Sicil affı hakkında TESK başkanı tarafından yapılan açıklama kara listedekilere müjde olarak nitelendirildi. Çeşitli banka ve banka kurumlarına olan borçlarını zamanında ödemeyerek kara listeye düşen esnaf, devletin özel olarak sunmuş olduğu faizsiz esnaf kredisi imkanlarından yararlanamamaktadır. TESK başkanı tarafından yapılan açıklamalarda sicil affı ile esnafın rahatlatılacağı belirtildi.

Sicil Affı Ne Zaman Yürürlülüğe Girecek?

TBMM tarafından resmi onaylı olarak sicil affı, Cumhurbaşkanlık onayıyla 27.01.2017’de yürürlülüğe girdi.

Yürürlüğe Giren Yasa Neleri İçeriyor?

Hükümet tarafından yürürlülüğe giren sicil affı ile bireylerin kredi konularında beyaz bir sayfa açmaları hedeflenmektedir. Yasadan tam olarak 11.5 milyon kişi ve bunun yanında 2.3 milyon şirketin de faydalanması bekleniyor. Bu yasa kapsamında sicillerin temizleneceği, kara liste kayıt ve kayıt bilgilerinin ortadan kaldırılacağı bildirilmektedir.

Sicil Affı Kapsamında Adım Kara Listeden Çıkacak Mı?

Af kapsamında adım kara listeden çıkar mı? Sorusuna cevap ise maalesef ki hayır. Kanun kapsamında yasanın metninde yer alan ilgili ibare şöyledir:

“(çeşitli kişilerin sicil) kayıtları….bu kişilerle gerçekleştirilecek finansal işlemlerde, finans kurumu tarafından dikkate alınmayabilir.”

Dolayısıyla sicili bozuk olan kişilere kredi veren finansal şirketin hukuki anlamda bir ceza alma durumu ortadan kalkmaktadır. Ancak sicil affından yararlananların ismi kara listede kalmaya devam etmektedir.

Sicil Affı Yasasından Kimler Yararlanabilir?

*Karşılıksız olarak çek veya protestolu çeşitli senedi olan şirketler

* Kredi kartı veya bireysel borcu gecikmeye, takibe girmiş kişiler

*Zamanında ödenmeyen nakdi, gayrı nakdi kredi ve kredi grupları olan şirketler

Sicil Affı Yasasından Nasıl Yararlanabilirim?

Sicil affından yararlanmak için ilk etapta borcunuzu kapatmanız gerekmektedir. Kredi verme karar ve karar niteliği taşıyan yazılar yine bankalar tarafından verilmektedir. Bu kararı yasa kapsamında bankalar verdiği için, borcunuzu ne kadar erken öderseniz sicil affından yararlanmanız adına o kadar iyi olacaktır.

Çeşitli sebeplerden dolayı borcunuzu peşin olarak ödeyemiyor iseniz, borçlarınızı yapılandırmak adına banka ile görüşebilirsiniz.

Yasa kapsamı içerisinde kişilerin borçları 6 ay içerisinde ödemesi veya da yapılandırması hususunda bir şart vardır. Bundan dolayı borçlarınızı yapılandırmak veya ödemek için sicil affı yasası kapsamında 6 ayınız mevcuttur.

Palandöken’den Sicil Affına Tam Destek!

Hükümetin yerel ve dışsal kaynaklar aracılığı ile belirtilenlere göre Türkiye ekonomisinin yurt dışı saldırısı altında olduğu, bu durumdan dolayı ekonomide zorlu süreçlerden geçildiği belirtildi. Başkan bu belirtilenler kapsamında “ Bu durumlardan dolayı esnafımız epeyce etkileniyor, borcunu ödeyemeyenler kara listeye alınıyor. Kara listede yer alan bireyler ise devlet desteği ile faizsiz kredi ve diğer pek çok imkandan faydalanamıyorlar” diyerek sicil affına destek gösterdiğini belirtti.

Fırsat Çok Lakin ‘Kara Liste’ Fırsatları Yok Ediyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafların çeşitli etmenlerden dolayı devlet desteklerinden yararlanamaması ve esnaf kredisi kullanamaması hususunda tepkisini ortaya koydu. TESK başkanı sicil affına yönelik çağrısını sürdürerek, esnafları destekleyeceği açıklamalarında bulundu.

Sözlerine ise şu şekilde devam etti, “ Kredi imkan ve imkan grupları cazipleştirildi. Kredi limitleri arttırıldı. Çeşitli olarak faizsiz krediler var. Kredilerdeki faiz yükünün azaltılması, kredi miktarlarının artışı, esnafımıza ilaç gibi gelmektedir. Fırsat çok lakin kara liste fırsatları yok ediyor” diyerek sicil affına yönelik çağrılarını yineledi. Esnaf sicil affı adına büyük adımlar atılacağının ışığını yaktı.

Başkan bunun yanında Hükümetin de çeşitli istismarlara sebebiyet vermeyecek şekilde bir sicil affı çalışması yürüteceklerini belirtti. Tüm bu kapsamlar ile sicil affının esnaf ve tüm millet adına rahatlatıcı bir yasa olduğunu, bunu desteklediğini belirten Başkan, bu konuda elinden geleni yapacağını belirtti.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.