Traktör Kredisi Veren Bankalar Ve Faiz Oranları

Traktör Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Traktör kredisi, 29648 Sayılı kanun kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı onayı ile Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre Devlet destekli olarak tarımsal iş ve işlerin destek şartları şu şekilde belirtilmiştir;

Tamamen yatırım amaçlı, tarımsal işlerin yürütülebilmesi için üretici kişiler tarafından kullanılan zirai kredilendirme belgeleri mevcut olan veya kullanılmamış (traktörler adına) tarımsal makineler için yatırım kredisi verilebilinmektedir. Bu kredilerin kullanılabilinmesi için ise bitkisel tarım üretimi haricinde, küçükbaş, büyükbaş, damızlık dahil bu sektör gruplarının içinde en az birine sahip olunması şartı aranmaktadır.

Traktör Kredisi Veren Bankalar Ve Banka Grupları Hangileridir?

Kredi alabileceğiniz bankalar, çiftçilerin tarım adına ihtiyaç duydukları en büyük gereksinim olan traktörleri çiftçilerin temin etmesi adına kolaylık sağlamaktadırlar. Ayrıca bu banka ve banka grupları çiftçilere özel olarak belirli dönemlerde ödeme kolaylığı da sağlamaktadır. Son yapılan düzenlemelerde traktör kredileri 72 aya çıkartılmıştı.

Çiftçiye destek amaçlı pek çok bankalar özel düzenlemeler kapsamında faiz ve vade ile kredi vermektedir. Tarımda daha etkin, verimli çalışmalar adına devlet ve özel banka grupları traktör kredisi vermektedir. Traktör alımını çiftçiye kolaylaştırmak adına çeşitli düzenlemeler yapan banka ve banka gurupları şunlardır;

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Tarım işlerinin etkin bir şekilde gerçekleşmesi adına Ziraat Bankası etkin bir kredi vermektedir. Ziraat Bankası’nın destekleri ile traktör kredisi çiftçilere verilmekte, tarımın daha ileri seviyeye taşınılması hedeflenmektedir. Tarım işletmelerinin daha verimli çalışmalarına öncelik etmeyi hedefleyen Ziraat Bankası üstün hizmetleri kapsamında Traktör kredisi vermektedir. Ziraat Bankası’nın sunduğu kredi hizmeti ise değişken olmakla birlikte, sabit faiz oranı ile traktör kredileri verilmektedir. Bunun yanında ikinci el traktör kredileri de yine çiftçiye destek amaçlı verilmektedir.

Ziraat Bankası Faiz Oranları

Ziraat Bankası tarafından tarıma ve çiftçiye destek amacıyla sunulan kredilerin yıllık faiz oranı %5’tir. Bu sayı Ziraat Bankası tarafından tarımı destekleme, büyütme ve geliştirme amacıyla belirlenmiştir. Traktör kredisi faiz oranı ile çiftçilerin geniş kapsamda traktör sahibi olması öngörülürken, ödeme kolaylığı ile üretim sağlamaları hedeflenmektedir.

Deniz Bank

Üreticiler ve çeşitli tarımsal ürün grupları ile uğraşanlar adına büyük bir diğer destek ise Deniz Bank’tan gelmektedir. Deniz Bank tarımın ilerlemesi adına, üreticilere destek sağlarken, 60 aya kadar vade imkanlarını da sunmaktadır.

Deniz Bank traktör kredisi için, Kdv dahil olarak fatura ücretinin 2. El makinelerde kasko ücretinin %75’i ve ekipmanlar için kredi uygulamasında Kdv dahil olarak fatura ücretinin %75’ine kadar kredi kullanılması mümkündür.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

TEB, tarımsal faaliyetlere, yatırım kredileri adı altında traktör kredisi hizmeti sunmaktadır. TEB sunmuş olduğu hizmetler kapsamında 0 km ve bunun yanında 2. El traktör alımını desteklemektedir. En uygun faizlerle kredi vererek 1-3-6-12 aylarda eşit olarak esnek ödemeli olarak 60aya kadar vade hizmeti sunmaktadır.

İş Bankası

Çiftçilerin ve diğer üreticilerin bir diğer destekçi bankası ise İş Bankası’dır. Tarımsal faaliyetlerin etkin şekilde ilerleyebilmesi adına İş Bankası üreticilere özel olarak kredi grupları hizmetlerini sunmaktadır. İş Bankası tarafından özel olarak çiftçiye özel çiftçiye destek kredisi ile 0 veya 5 yaşa kadar olan traktör temininde 1 ve 48 ay arasında vade ile kredi kullanım haklarına sahiptirler.

Akbank

Akbank kredi ile 0 ve ikinci el traktör alımlarında uygun destekleri sağlamaktadır. Bankanın anlaşmalı olduğu çeşitli markalar ile çiftçiye özel olarak destek sağlanmakta, kredi imkanı hizmetleri tarımı geliştirme ve ilerletme adına uygulanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.