Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar ? Nereden Alınır ( BAŞVURULAR)

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar ? Nereden Alınır ( BAŞVURULAR)
02.04.2019
306
A+
A-

Yeni doğum yapmış kadınlar doğum parası ne kadar alır ve çocuk parası nereden alınır gibi sorular en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Çocuk parası için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yeni açıklamalarına göre belirtilen şartları yerine getiren herkes çocuk parası alabilecekler. Peki çocuk parası almak için şartlar nelerdir ? Kimler doğum parası alabilir gelin birlikte inceleyelim.

Çocuk Parası Başvuru Şartları

Çocuk parası SGK tarafından her doğum yapan kadın için verilen yardım için bazı şartlar gerektirmektedir. Bu şartlar aşağıda verildiği gibidir. vermiş olduğumuz bu şartları sağlayan her bayan çocuk parası için SGK ‘ya bşavuru yapabilir.

  • T.C Vatandaşı olmak,
  • Doğumu gerçekleşmiş bebeğin canlı doğması,
  • 15 Mayıs 2015 yılından sonra doğum yapan bebekler çocuk parasından yararlanabilecek

Yukarı da verilen başvuru şartlarını sağlayan her aile çocuk yardım parasını almaya hak kazanmış ve başvuru yapmasında hiç bir sakınca bulunmamaktadır. Peki bu şartları sağladıktan sonra doğum parası almak için ne yapmalısınız inceleyelim.

Çocuk Parası İçin Ne Yapmalıyım ?

Çocuk parası başvurusu için SGK veya Aile ve sosyal politikalar bakalınlığı il müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir kamu kurumunda aktif olarak çalışıyor durumda iseniz kurumun maliye bölümüne başvuru yaparak çocuk parası yardımı alabilirsiniz. Ayrıca başvurular için T.C kimlik numaranızın olduğu kimlik belgeniz ve hastaneden almış olduğunuz doğum belgesi ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapmadan hiç bir kurumdan çocuk yardım parası alamazsınız. Doğum parasını kimler alır ? hakkında bilgi almak için aşağıda ki başlığı dikkatlice okumalısınız.

Kimler Çocuk Parası Alabilir ?

Yeni doğum yapmış ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz doğum parası yardımı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ülkemizde örnekleri olduğu gibi ayrıca bir suç olan başkasının çocuğunu götürerek üzerinize kayıt yaparak doğum parası almak Türk örf ve adetine uymadığı gibi dinen uygun olmayan ve hukuken suç teşkil eden bir durumdur. Çocuk doğum yardım parası sadece anne adına PTT şubelerine yatırılmaktadır. 2015 yılın mayıs ayından itibaren başlayan doğum yardım parası 2019 yılında halen daha devam ederek ailelere azda olsa katkı sağlamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.