Ziraat Bankası’ndan Konut Kredisi Faizine İndirim

01.08.2019
324
A+
A-

Konut kredisinde faiz oranları düşecek mi ?

Uzun zamandır yatırımcıların merak ettiği konut kredisinde faiz oranları düşecek mi sorusunun yanıtı Ziraat Bankası’ndan geldi. Konut kredisi faizine indirim müjdesini veren Ziraat Bankası tarafından yapılan bir açıklama ile 1 Ağustos 2019 tarihi itibaren geçerli olarak konut kredisi faiz oranlarında indirime gidildi. Açıklamalara göre 500 bin TL olarak üst taban oluşturularak konut kredilerinde faiz düşüşüne gidilecek. Uzun zamandır yatırımcıların merak ettiği konut faizinde indirim faiz oranları düşecek mi Bu faiz oranı ise %0.99 olarak belirtildi. Ziraat Bankası bu açıklama ile konut kredisi faizlerini indiren bankalar arasında ilk sıraya yerleşti.

Konut Kredisi Faizine İndirim Yapıldı

Yapılan açıklamalara göre Ziraat Bankası konut kredisi faizine indirim yapıldı. 1 Ağustos 2019 tarihi ve sonrası için geçerli olacak bu faiz oranlarının detayları ise şu şekilde; 1-500 bin TL arası çekilen konut kredilerinde faiz oranı 0.99 olarak belirlenirken, 500 bin 1 TL – 1 milyon TL arasında çekilen konut kredisi faiz oranı ise 1.19 olarak kayıtlara geçildi. 1 milyon TL üzeri çekilen konut kredisine ise işlenecek faiz oranı ise 1.39 olarak belirlenerek faiz oranlarında düşüş gerçekleşti.

Faiz oranları 180 ay olarak aylık bazında azami vadeyle krediyi etkileyecek. Tüketici kredisi adına işlenecek faiz oranı ise banka aracılığı ile maaşlarını alan müşteriler adına 1.49 olarak belirlenirken, bankanın diğer müşterileri adına bu faiz oranı aylık baz alınarak 1.59 olarak belirlendi. Tüketici kredisi vade süresi ise 60 ay olarak belirlendi.

Konut Kredilerinde Vade 5  Ay Uzatıldı

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, tarafından yapılan açıklamalarda konut kredileri için 10 yıl ve 10 yılı aşkın vadelerin tartışılacağını belirtmişti. Ziraat Bankası tarafınca atılan ilk adım ile birlikte konut kredilerinde vade 10 yıldan 15 yıla yükseltildi. Vadenin 5 yıl daha uzatılması Ziraat Bankası tarafından açıklanarak, onaylandı.

Ziraat Bankası konut kredilerinin yanında tüketici kredisi için de bir düşüşe giderek vatandaşı biraz daha rahatlatmaya yönelik bir uygulamaya geçti. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal sunmuş olduğu enflasyon raporlarında, banka faizlerinde düşüş beklediğini belirtmişti. Başkan yaptığı diğer bir açıklamada ise politika faizindeki 425 puanlık büyük indirimin bankaları da etkileyeceğini öngörmüştü. Ziraat Bankasından atılan ilk adım ile faiz oranlarında düşüş başladı. Ziraat Bankası ilk olarak konut kredilerinde ciddi bir düşüşe giderken, tüketici kredisinde de düşüş gerçekleştirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.